Regionalne Forum Ekonomiczne Nowa Energia 2024 Kielce. Przyszłość energetyczna wobec nowych regulacji Unii Europejskiej
Udział wzięli:
- profesor doktor habilitowany inżynier Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie;
- doktor Paweł Gładysz - prezentacja Stowarzyszenia CCUS - dlaczego powstało i jakie cele sobie stawia;
Prowadząca Anna Gwóźdź.
- Zakładane jest, że do roku 2050 ilość emitowanego dwutlenku węgla z działalności gospodarczych czy w ogóle oddziaływania ludzkiego na klimat będzie zerowa, ale w ujęciu bilansowym. To znaczy tyle, ile wyemitujemy, tyle będziemy musieli dodatkowo pochłonąć z otoczenia. I z tego punktu widzenia należy od razu i bardzo silnie, szczególnie na naszym krajowym podwórku, zaznaczać, że to nie oznacza, że Polska jako kraj będzie emitować tyle i dokładnie tyle samo pochłaniać dwutlenku węgla w roku 2050. Ale dotyczy to pewnego poziomu ogólnego na terenie całej Unii Europejskiej - wyjaśniał doktor Paweł Gładysz.
O alternatywach i roli państwa w odpowiedzialnej energetyce mówił profesor Wojciech Nowak. - Zamykając kopalnie, odchodząc od węgla, dajmy coś w zamian - mówił profesor. - Idźmy w technologie, które pokażą, że w Polsce można robić też inne technologie i możemy być naprawdę w centrum uwagi całego świata. I tak się stało. Elektrownia Turów jest największą elektrownią na świecie w oparciu o fluidalne spalanie węgla.