Rekomendacje „Cztery żywioły dla samorządów". Wśród pomysłów m.in. doradca klimatyczny w każdej gminie

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po zbliżających się wielkimi krokami wyborach samorządowych zwycięzcy powinni zapewnić mieszkańcom swoich społeczności zdrowe i bezpieczne środowisko. Prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Ilona Jędrasik mówi, jak to jest ważne. Co więc proponuje ta fundacja?

Spis treści

Fundacja ClientEarth rekomenduje samorządowcom nowe rozwiązania. Pomogą "Cztery żywioły"
Fundacja ClientEarth rekomenduje samorządowcom nowe rozwiązania. Pomogą "Cztery żywioły" Pixabay/ thommas68

Specjalne rekomendacje dla samorządowców. Doradca klimatyczny w każdej gminie?

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przedstawiła rekomendacje dla samorządowców. Fundacja chce, aby w każdej gminie był doradca klimatyczny, doszło do inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych, a także, aby stworzyć nowe obszary chronione.

W kwietniu wybierzemy nowe władze samorządowe. Zapewnienie mieszkańcom zdrowego i bezpiecznego środowiska będzie jednym z ich najważniejszych zadań. Ważne, żeby Polki i Polacy wybrali samorządowców, dla których ochrona klimatu, przyrody i zdrowia mieszkańców to temat bliski i ważny – powiedziała Jędrasik.

Rekomendacje zostały zatytułowane „Cztery żywioły dla samorządów" i odnoszą się do lokalnej polityki klimatycznej, a także do gospodarowania wodą, zielenią i terenami cennymi przyrodniczo. Rekomendacje wskazują również, jak skuteczniej poprawiać jakość powietrza w regionach.

Nasze rekomendacje publikujemy przed wyborami samorządowymi, bo to kluczowy moment kształtowania polityki lokalnej „Cztery żywioły”. Propozycje pozostaną jednak aktualne również po wyborach, gdy nowe samorządy będą wdrażać konkretne rozwiązania. Mamy nadzieję, że nasze propozycje będą dla władz lokalnych pomocą – powiedział współautor rekomendacji Wojciech Modzelewski, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Rekomendacje zostały przyporządkowane do czterech żywiołów. Oto co zawiera każdy z nich:

Ogień – Fundacja ClientEarth apeluje o rozwój odnawialnej energetyki lokalnej, a także o skuteczne pomiary lokalnych emisji w celu ich redukcji. Rekomendacje obejmują też wzmocnienie kadr o osoby pełniące funkcje związane wyłącznie z ochroną klimatu i tworzenie tzw. zielonych okienek w każdej gminie. Te ostatnie byłyby punktem kontaktowym dla mieszkańców – zwłaszcza tych zagrożonych ubóstwem energetycznym – w sprawach związanych z wymianą źródeł ciepła, ociepleniem domu czy inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Woda – Obecnie w Polsce tracimy około 70% wody deszczowej, dlatego ClientEarth proponuje gminom opracowanie i przyjęcie strategii gospodarowania wodami opadowymi. Celem byłoby zabezpieczenie obszarów szczególnie narażonych na zalanie, zrównoważone wykorzystywanie zasobów wodnych i zagwarantowanie dostępu do wody obecnym i przyszłym pokoleniom. Fundacja proponuje też, aby pracownicy samorządowi zostali wyposażeni w przenośne sondy do pomiaru jakości wody, co wzmocniłoby lokalny monitoring rzek.

Ziemia – Fundacja ClientEarth proponuje, aby zwiększyć o 5% powierzchnię wysokiej jakości terenów zielonych oraz obsadzić drzewami 10% powierzchni miast i przedmieść. Sugeruje też, by władze przeanalizowały zgłoszone przez społeczności lokalne i organizacje pozarządowe projekty utworzenia nowych obszarów chronionych w gminach i podjęły współpracę z rządem tam, gdzie obiekty tego typu okażą się pożądane.

Powietrze – Prawnicy podkreślają, że potrzebna jest aktualizacja działań w zakresie ochrony powietrza. Rekomendacje obejmują m.in. inwentaryzacje źródeł ciepła na terenie gmin, likwidację kotłów na paliwa stałe, realizację uchwał antysmogowych, przyjęcie międzygminnych Planów Zrównoważonej Mobilności (PZM) czy stworzenie stanowiska doradcy klimatycznego w każdej gminie.

Samorządy są najbliżej ludzi i mogą wiele zdziałać, by chronić mieszkańców przed skutkami zmiany klimatu, np. powodziami i suszami, ale też smogiem i utratą terenów zielonych. Co więcej, nie powinno na to zabraknąć pieniędzy z funduszy europejskich. Nasze rekomendacje podpowiadają nowym władzom, gdzie i jak wprowadzać – powiedział Wojciech Modzelewski.

Źródło: Fundacja ClientEarth

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl