„Weekend z Historią” to impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci. Wydarzenie może się odbywać dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Mecenat Kultury 2016”. Odbędzie się obok schronu w Stępinie.
Można będzie zwiedzać schron
Schron kolejowy - Anglage Sud, to jedna z kilku wojennych kwater Adolfa Hitlera, tzw. Fuhrerhauptquartier (FHQ).
Schron wygląda niemal tak samo, jak 75 lat temu, kiedy to będący u szczytu swoich sukcesów wojennych przywódca III Rzeszy podejmował tu swojego sojusznika, przywódcę faszystowskich Włoch Benitto Mussoliniego. W najbliższy weekend 19-21 sierpnia w Stępinie odbędzie się blok atrakcji organizowanych we współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
- Będzie prezentacja grup rekonstrukcyjnych i zwiedzanie schronu w Stępinie - zachęca Michał Jurasz, prezes Stowarzyszenia Pasjonaci Munduru i Pamięci.
- Kulminacyjnym punktem imprezy będzie zaplanowana na niedzielę, 21 sierpnia o godz. 15, rekonstrukcja walk toczonych w Bolonii w 1945 roku przy udziale polskich żołnierzy. Bitwa o Bolonię rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 roku i trwała do 21 kwietnia. Była to jedna z ostatnich bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim. W walkach brali udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którymi dowodził gen. Zygmunt Szyszko-Bohusz.
Przełamanie frontu pod Bolonią i wyzwolenie miasta miało decydujące znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim. 21 kwietnia 9. Batalion Strzelców Karpackich wkroczył do Bolonii jako pierwszy i zawiesił nad miastem polską flagę. Kilka godzin później dotarły tam oddziały alianckie.
- Oddziały 2. Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność. 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano “bolońskiego”, a 17 jego dowódców otrzymało honorowe obywatelstwo miasta. Senat Bolonii wręczył polskim żołnierzom 215 specjalnie wybitych pamiątkowych medali - opowiada Jurasz. - Chcemy to wszystko pokazać w naszej rekonstrukcji, żeby w ten sposób upamiętnić każdego z zabitych 300 polskich żołnierzy i 600 rannych lub okaleczonych. W realizację programu zaangażowanych jest oprócz pracowników Urzędu Gminy i Stowarzyszenia Pasjonatów Munduru i Pamięci ponad 100 osób z terenu całego kraju, jak i goście z Hiszpanii, Ukrainy, Czech i Słowacji.
Wydarzeniami towarzyszącymi imprezie będą m.in. pokaz kinematografii dwudziestolecia międzywojennego na świeżym powietrzu, pokaz mody z okresu od lat dwudziestych do 50-tych XX wieku, prezentacja tematycznych gier planszowych i towarzyskich, wystawa eksponatów, wspomnień i prac.
Czternaście grup rekonstrukcyjnych
W rekonstrukcji wydarzeń z bitwy bolońskiej wezmą udział grupy rekonstrukcyjne: grupa aliancka to: SRH Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, GRH Commonwealth Battalion, GRH Breda, GRH Karpaty, GRH Big Red One, SH “V for Victory”. Grupy odtwarzające siły zbrojne Państw Osi to: Kampfgruppe Edelweiss, Kampfgruppe Adler, GRH “Pionier 39”, GRH “Grenadiere”, GRH “545 Sperr-Division”, GRH Regio Esercito, GRH Reichshof 1944 oraz gościnnie KPVHS Bratislava.
- Łącznie będzie w tych grupach rekonstrukcji historycznej niemal 130 osób - mówi prezes Jurasz. - Zapraszamy na “pole bitwy”, a wstęp na nasze pokazy jest bezpłatny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?