Do soboty, 15 lutego, Polska Grupa Górnicza musi wypłacić górnikom czternastą pensję, a skoro jest to weekend, to - jak mówi prezes PGG Tomasz Rogala - czternastki wpłyną na konta pracowników dzień wcześniej, czyli w Walentynki, 14 lutego.
Rekordowo wysokie czternastki dla górników z PGG
- Będzie to kwota o wiele wyższa niż w zeszłym roku, co jest efektem porozumienia, które zawarliśmy ze stroną społeczną podczas prowadzonych niedawno negocjacji - mówi Tomasz Rogala. - Przeznaczymy na to 311 milionów złotych i będą to rekordowo wysokie czternastki - dodaje.
W prostym przeliczeniu oznacza to, jak tłumaczył prezes Rogala, że górnicy dostają w lutym ponad dwie pensje. Wysokość czternastek wyniesie bowiem 1 i 2/10 pensji. - Chcemy pokazać naszą dobrą wolę, że spółka przekazuje pracownikom to, co jest możliwe do przekazania na dany moment - tłumaczył Rogala.
Tyle zarabia górnik. Koniec kłamstw. Zarobki górników odtajn...
Porozumienia w sprawie podwyżek płac dla górników
Przypomnijmy, że mimo dojścia do porozumienia w tym zakresie, sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej wciąż jest napięta. Konflikt zaostrza się w przypadku podwyżek dla pracowników, których ci się domagają. PGG nadal podkreśla, że nie jest w stanie zapewnić 12 proc. podwyżek. W związku z tym widmo strajku ostrzegawczego w kopalniach PGG, a później - 28 lutego - manifestacji w Warszawie, jest coraz bardziej realne.
Kopalnie do likwidacji na Śląsku PEŁNA LISTA Te kopalnie wkr...
To właśnie pikieta górnicza w Warszawie wzbudza teraz najwięcej emocji. Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej apelują do górników z innych spółek węglowych o poparcie i udział w demonstracji zaplanowanej na 28 lutego w stolicy.
Napisano w tej sprawie do przedstawicieli związkowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tauronu Wydobycie i Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Udział w demonstracji zapowiedzieli już górnicy z kopalń węgla brunatnego "Bełchatów" i "Turów".
Sztab protestacyjno-strajkowy powołany w PGG przez związkowców sformułował cztery tematy, które są ważne dla pracowników, czyli: wysokość wypłaty 14. pensji za 2019 rok, podwyżki wynagrodzeń za 2020 rok, brak przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne, próba cichej likwidacji kopalń.
Nie przegap
Jak się okazuje, stronom udało się porozumieć tylko w kwestii czternastek. Mają być, tak jak chcieli związkowcy (choć ich postulat nie został w pełni zrealizowany), uzależnione od ilości wydobycia w poszczególnych kopalniach.
- W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 27 proc., tj. wysokość nagrody rocznej wyniesie łącznie 112 proc., a w pozostałych - od 95 proc. do 100 proc. - podała Polska Grupa Górnicza.
Strajk górników z PGG. Będzie też manifestacja w Warszawie
Nie dogadano się jednak w pozostałych kwestiach, więc - jak zapowiedział Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności - zaplanowany strajk ostrzegawczy i tak się odbędzie. Decyzja o zorganizowaniu protestów zapadła już 5 lutego i na razie związkowcy nie chcą się z niej wycofywać.
- W związku z trudną sytuacją w górnictwie, a zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej, sztab protestacyjno-strajkowy PGG w dniu 5 lutego 2020 r. ustalił harmonogram działań - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez związkowców.
Górnicy umierają młodo. Statystyki Wyższego Urzędu Górniczeg...
- 17 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzony 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach PGG
- 25 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach PGG
- 28 lutego 2020 r. odbędzie się manifestacja w Warszawie
Dokument został podpisany przez trzynaście górniczych organizacji związkowych. Kością niezgody są przede wszystkim podwyżki dla pracowników, których ci się domagają, a zarząd PGG jasno podkreśla, że nie jest w stanie podnieść pensji aż o 12 procent.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
