- Uważam, że rozwiązaniem sprawy Krajowej Rady Sądownictwa musi być przyjęcie nowej ustawy. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy. Sprowadza się on do tego, że sami sędziowie będą wybierali członków KRS. Dzięki temu wybory będą przejrzyste. Drugi postulat to powołanie rady społecznej. Mam wielką nadzieje, że ta ustawa będzie przyjęta przez Sejm, a potem podpisana przez prezydenta. Mam nadzieję, że dzięki temu rozwiąże się sprawa praworządności w Polsce. Mam nadzieje, że projekt trafi do Sejmu na początku lutego - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Jak będą przebiegać wybory do KRS?
Z kolei wiceminister Dariusz Mazur wskazał, że projekt ma na celu to, by "KRS przestała być postrzegana jako twór wybierany przez polityków". - Jest to zgodne ze standardami międzynarodowymi. W KRS będą reprezentowani sędziowie z Sądu Najwyższego, sądów powszechnych czy wojskowych. Zgłaszani do KRS będą mogli być tylko sędziowie czynni zawodowo i tacy, którzy nie byli w ostatnim okresie związani z Ministerstwem Sprawiedliwości. Nie będzie można także łączyć członkostwa w radzie z funkcją prezesa danego sądu. Organem zarządzającym wybory do KRS będzie Państwowa Komisja Wyborcza. Wybory będą odbywały się we wszystkich sądach w Polsce - tłumaczył Dariusz Mazur.
Według wiceministra taki projekt będzie zgodny z Konstytucją i umowami międzynarodowymi. - Rozpoczynamy proces legislacyjny. To projekt fundamentalny - dodał Bodnar.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag