Przegląd techniczny samochodów po nowemu. Przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r.
Nowe przepisy mają, w założeniu, pozwolić na uszczelnienie systemu kontroli technicznej pojazdów.
Serwis Autokult.pl wylicza, że w Polsce zły stan techniczny pojazdów był powodem 0,3% wypadków drogowych w 2019 r. Tak wynika z oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji. W praktyce jednak wskaźnik ten może się okazać o wiele wyższy. W Niemczech wynosi on ok. 5-7%.
Nowy przegląd techniczny zostanie wprowadzony na podstawie ustawy opracowanej przez Ministerstwo Infrastruktury.
Nowelizacja ma być odpowiedzią na dyrektywę unijną z 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40WE, która reguluje zasady funkcjonowania systemu kontroli pojazdów. W Polce do tej pory nie obowiązywała.
MI w uzasadnieniu tłumaczy, że:
System badań technicznych w Polsce wymaga przebudowy, wprowadzenie powyższych rozwiązań jest niezbędne z uwagi na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w konsekwencji prawidłowego osiągnięcia celów, w zakresie minimum implementacyjnego, jakie wyznaczają nam przepisy unijne.
Nowy przegląd techniczny samochodu. Jakie zmiany szykuje Ministerstwo Infrastruktury?
- Samochód musi być obfotografowany – dokumentacja przeglądu będzie musiała zawierać zdjęcia samochodu (przedstawiające drogomierz oraz cały samochód), które będą musiały być przechowywane przez 5 lat od daty ich zrobienia.
- Spóźnialscy kierowcy, którzy stawią się na przegląd 30 dni po terminie, będą musieli zapłacić podwójną stawkę za badanie. Pieniądze z kar stacja kontroli ma przekazywać Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego podległego resortowi infrastruktury.
- Stacje kontroli pojazdów będą musiały uiszczać kary 10 tys. zł za wadliwy przegląd. Karę poniosą także te stacje, na których pracują osoby niebędące diagnostami lub niekorzystające z wymaganego sprzętu kontrolno-pomiarowego. Karane będzie również prowadzenie działalności w budynku niespełniającym wymagań.
Kierowca, który uzna, że przegląd jego samochodu został wykonany wadliwie, będzie miał dwie możliwości: po dwóch dniach wrócić na stację, by przegląd został powtórzony lub zwrócić się z wnioskiem do Dyrektora Transportu Dozoru Technicznego o ponowne przeprowadzenie badania.
Źródło:Autokult/Biznes Interia
