Podkomisja zakończyła prace merytoryczne
Podkomisja – po czterech miesiącach przerwy – od zeszłotygodniowego poniedziałku pracuje nad prezydenckim projektem przepisów wprowadzających ustawę o sędziach pokoju. Pod koniec września 2022 roku podkomisja zakończyła omawianie głównego projektu o sędziach pokoju. Nie oznaczało to jednak końca jej prac, ponieważ musiała ona jeszcze omówić drugi projekt – wprowadzający tę reformę.
W rozmowie z i.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej podkomisji Kazimierz Smoliński poinformował, że podkomisja w środę zakończyła merytoryczne prace nad dwiema ustawami, czyli ustawą o sądach pokoju oraz przepisami wprowadzającymi tę ustawę.
– W sumie mieliśmy 14 posiedzeń. Z ostatnich 6 posiedzeń Biuro Legislacyjne Sejmu musi zrobić tekst jednolity i dopiero możemy te teksty jednolite przyjąć jako podkomisja i skierować do sejmowej komisji ze sprawozdaniem – wyjaśnił.
Kluczowe poprawki
Dopytywany, czy podkomisja zaproponowała poprawki, poseł PiS wyjaśnił, że jest ich kilkadziesiąt. Mówiąc o kluczowych poprawkach, Kazimierz Smoliński wyjaśnił, że sędziowie zaczną orzekać od stycznia 2025 roku, a ich wybory będą w przyszłym roku razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego.
– Szybciej się nie da, ponieważ przygotowanie tego wszystkiego jest bardzo, bardzo trudne i długie. W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza nie wyobraża sobie, żeby to robić z wyborami parlamentarnymi. Takie samo stanowisko – negatywne – jest też, jeżeli chodzi o wybory samorządowe. Dopiero eurowybory wchodzą w grę, ponieważ są to wybory najmniej skomplikowane, więc można spokojnie wtedy robić też wybory sędziów pokoju – wskazał.
Poseł PiS podkreślił, że będzie jeszcze poprawka na posiedzeniu komisji, dotycząca tego, aby zrobić 5-letnią kadencję sędziów pokoju oraz, aby co 5 lat – razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego – były wybory sędziów pokoju.
Sędziowie pokoju
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą.
Pierwsze czytanie wypracowanego w Kancelarii Prezydenta projektu odbyło się w Sejmie w grudniu 2021 roku. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.
Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

mm