Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18 nieopodal stacji SKM Gdynia Stocznia. Pół godziny później przeniosły się do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, gdzie odbyła się uroczysta gala, połączona z uhonorowaniem 31 uczestników wydarzeń Sierpnia '80 w Gdyni. Temu podniosłemu wydarzeniu towarzyszyła premiera filmu "Andrzej Kołodziej - bardzo Polska opowieść" w reżyserii Marii Dłużewskiej.
Porozumienia Sierpniowe podpisywaliśmy dwa dni, 30 i 31 sierpnia. Tradycyjnie więc w Gdyni spotkamy się 30 sierpnia. Wszystko po to, aby to święto nie kolidowało z uroczystościami w Gdańsku. Jestem zadowolony, że od kilku lat udało nam się odtworzyć tą tradycję. Ludzie przychodzą tutaj po to, aby się cieszyć, trochę inaczej, niż to wygląda w Gdańsku. Nie ma żadnych sporów, konfliktów. Ludzie cieszą się solidarnością i chyba bardziej rozumieją, na czym ona polega.
- wspominał Andrzej Kołodziej, legenda "Solidarności", przywódca kilkunastodniowego strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.
Porozumienia Sierpniowe, podpisane przez rząd Polskiej Republiki Ludowej z komitetami strajkowymi na skutek trwających kilkanaście dni protestów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie, były ogromnym sukcesem ruchu robotniczego. Przyczyniły się m.in. do częściowego zniesienia cenzury. Przywrócono też do pracy osoby zwolnione w Gdyni po tragicznych wydarzeniach Grudnia '70. Wielu historyków uważa, że Sierpień '80 był jednym z głównych elementów w budowaniu drogi do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i zakończenia czasów komuny.
Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: