Spis treści
Donald Tusk na odsłonięciu pomnika Lecha Bądkowskiego
W sobotę w centrum Gdańska odbywała się ceremonia odsłonięcia pomnika Lecha Bądkowskiego.
– Wszyscy pamiętamy Lecha Bądkowskiego jako człowieka z krwi i kości, bardzo pragmatycznego, takiego pomorskiego i kaszubskiego – wspominał go premier Donald Tusk.
Jak dodał, literat zawsze przestrzegał obecnego szefa rządu, by ten „zawsze stawiał zdrowy rozsądek przed ideologią”.
– Przez całe swoje życie jako patriota kierował się tą gdańską zasadą, by działać odważnie, ale z rozwagą – mówił Tusk.
– On też mi mówił: jak ktoś zagraża twoim bliskim, twojej rodzinie, twojej ojczyźnie – wal w łeb, w ogóle się nie zastanawiaj. Ale jeśli w polityce masz możliwość zbudowania przestrzeni wspólnej, unikania odwetu zemsty - bądź wspaniałomyślny – dodał szef rządu.
Kim był Lech Bądkowski?
Lech Bądkowski był literatem i dziennikarzem. W 1980 roku był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej oraz jego rzecznikiem prasowym. Brał udział w przygotowywaniu Porozumień Gdańskich, gdzie odpowiadał za kwestie wolności słowa.
Był twórcą i redaktorem naczelnym „Samorządności”, początkowo rubryki w „Dzienniku Bałtyckim”, a następnie legalnie (choć przez krótki czas) wydawanego tygodnika. Bądkowski zmarł na nowotwór w 1984 roku.
44. Rocznica Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.
Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: i.pl, PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?