Rodzice będą musieli przedstawić w szkole zaświadczenie o niekaralności. MEN wyjaśnia w jakich sytuacjach

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z początkiem roku szkolnego pojawiają się pytania o nowe przepisy dotyczące ochrony dzieci przed przemocą, znane jako ustawa Kamilka lub „lex Kamilek”. Nowe regulacje nakładają obowiązek sprawdzania, czy osoby pracujące z dziećmi nie figurują w rejestrach przestępców. Wątpliwości dotyczą m.in. rodziców-opiekunów na wycieczkach czy gości zapraszanych do szkół.

Spis treści

Nowe przepisy dotyczące opieki nad dziećmi w szkołach

Z początkiem roku szkolnego w szkołach odbywają się zebrania, na których poruszane są kwestie związane z ochroną dzieci przed przemocą w kontekście tzw. ustawy Kamilka, ustalającej standardy ochrony małoletnich. Nowe przepisy nakładają na pracodawców obowiązek sprawdzania, czy osoby pracujące z dziećmi nie figurują w rejestrach pedofilów. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem do działalności związanej z edukacją lub wychowaniem, pracownik musi przedstawić zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, które wyklucza możliwość pracy z dziećmi w przypadku popełnienia przestępstw wymienionych w ustawie.

Odbieranie dziecka ze szkoły, zdjęcie poglądowe
Jeśli osoba, mająca sprawować opiekę nad dzieckiem jest członkiem rodziny lub osobą znaną rodzicom, oraz została przez nich wybrana na opiekuna, oświadczenie o niekaralności nie jest wymagane. freepik.com

Wiele osób zwraca się do Ministerstwa Edukacji Narodowej z pytaniami dotyczącymi tego, czy również rodzice lub goście zapraszani do szkół i przedszkoli – na przykład weterani lub osoby, które mają opowiedzieć o swoich zawodach – muszą przedkładać takie zaświadczenie. Niektóre placówki zrezygnowały z takich spotkań, inne wymagają zaświadczeń o niekaralności nawet od opiekunów odbierających dzieci z przedszkoli. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej udzielają wyjaśnień na temat zastosowania nowych przepisów.

Rodzic-opiekun na wycieczce

W przypadku rodziców pełniących rolę opiekunów podczas wycieczek szkolnych czy zajęć sportowych, zasady są jasne. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, każdy opiekun – niezależnie od tego, czy jest rodzicem czy wolontariuszem – podlega obowiązkowi sprawdzenia, jeśli pełni funkcje związane z opieką nad dziećmi. Resort sugeruje, aby już na początku roku szkolnego tworzyć listy rodziców, którzy mogą pełnić funkcję opiekunów, a przed ich dopuszczeniem do działalności edukacyjnej sprawdzać ich w rejestrach.

Rodzic jako gość w szkole

Inna sytuacja dotyczy rodziców, którzy przychodzą do szkoły, aby poprowadzić zajęcia lub spotkanie z dziećmi, ale nie sprawują nad nimi bezpośredniej opieki. W takim przypadku, gdy nauczyciel pozostaje odpowiedzialny za przebieg zajęć, nie jest wymagane zaświadczenie o niekaralności. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sprawiedliwości zgodnie stwierdzają, że jeśli dzieci przez cały czas pozostają pod nadzorem nauczyciela, nie ma konieczności uzyskiwania takich dokumentów od zaproszonych gości.

– Dobrze jest określić tę procedurę w standardach ochrony małoletnich. Ze standardów powinna też wynikać ogólna zasada, że zapraszane mogą być wyłącznie osoby, wobec których nie zachodzi obawa, że mogą w jakikolwiek sposób stworzyć zagrożenie dla dziecka. Wszyscy zaproszenie powinni zapoznać się z zasadami organizacji wydarzeń i respektować je, przybywając do danej szkoły, przedszkola itp. – podkreślił resort sprawiedliwości.

Odbieranie dzieci przez upoważnionych opiekunów

Ministerstwo Edukacji wyjaśniło również, że w przypadku odbierania dzieci przez osoby upoważnione przez rodziców, np. członków rodziny lub osoby osobiście znane rodzicom, zaświadczenie o niekaralności nie jest wymagane. W takich sytuacjach ustawa przewiduje wyjątki, co oznacza, że spełnienie obowiązków wynikających z przepisów nie jest konieczne, jeśli osoba odbierająca dziecko spełnia wymienione warunki.

Wnioski z początku wdrażania ustawy

Od wejścia w życie przepisów tzw. ustawy Kamilka, sądy zauważyły wzmożony ruch związany z wydawaniem zaświadczeń z KRK. Wiele osób zgłasza potrzebę uzyskania takich dokumentów, argumentując, że są im one potrzebne na przykład na wycieczki szkolne czy zajęcia pozaszkolne. Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że przepisy będą monitorowane i oceniane, a kuratorzy od października mają prowadzić kontrole w placówkach, aby sprawdzić, jak ustawa funkcjonuje w praktyce.

Ustawa Kamilka, uchwalona 28 lipca 2023 r., wprowadziła istotne zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, mające na celu wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą. Standardy ochrony małoletnich, które weszły w życie 15 sierpnia, mają pomóc we wczesnym wykrywaniu sygnałów mogących świadczyć o zagrożeniu dla dziecka.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ania
Dbanie o dzieci i ich bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Jednak wymaganie od rodziców zaświadczeń z KRK jest niedopracowane. Po za tym JAK to zmniejszy poziom przemocy wobec dzieci w domach? W żaden sposób. Co ma piernik do wiatraka? Jak zaostrzanie przepisów bezpieczeństwa w szkołach ma zapobiec przemocy w domach? Bo to jest podstawą do utworzenia tego przepisu.(Sprawa skatowanego chłopca w kamienicy w Częstochowie nie w szkole!!!)Lepsze było by mocne zaostrzenie karności wobec przestępstw wobec dzieci. Osobiście jestem za karą śmierci za doprowadzenie do śmierci dziecka przez przemoc( z wcześniejszym odbyciem pracy pod nadzorem na rzecz opłaty wykonania i procedur z tym związanych)albo od biedy dożywocie i prace karne na rzecz ochrony dzieci by zarobić chociaż na zadośćuczynienie i swoje więzienne utrzymanie a nie wysysać kasę z podatników. To chore, że płacimy za utrzymanie osób które zabiły dzieci. Po za tym to perfidnie używanie przez ministerstwo edukacji zabójstwa dziecka by wprowadzić kolejne zaostrzenia na szkoły i rodziców, którzy pod nadzorem nauczyciela pomaga w formie osobistego wolontariatu np.w wycieczce szkolnej.
Wróć na i.pl Portal i.pl