- My przejmujemy ten program stopniowo a to oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę pieniędzy do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie. – Do nas, po 1 stycznia powinni składać wnioski tylko dzieci nowourodzonych i tych, które do tej pory 500+ nie dostawały – wyjaśnia.
Co się zmienia od 1 stycznia?
Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną.
Ponadto wypłatą świadczeń zajmie się ZUS, a nie jak do tej pory- gminy. Zmienia się także sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Jak wskazano w komunikacie- ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów.
Od 2022 roku ZUS będzie wypłacał środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego
Od 1 stycznia 2022 r. dostępne będzie nowe świadczenie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jest to świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12 miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesiąc życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w przyszłym roku świadczeniem zostanie objętych ok. 615 tys. dzieci. Przyjmowaniem wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o RKO będzie można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną a środki wypłacane będą tylko na konto bankowe.
