Rodziny wywiezionych do Niemiec Włochów mogą dostać odszkodowania

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Rodziny 43 Włochów, wywiezionych do Niemiec w czasie II wojny światowej, domagają się na drodze sądowej odszkodowań za uwięzienie i roboty w Trzeciej Rzeszy.
Rodziny 43 Włochów, wywiezionych do Niemiec w czasie II wojny światowej, domagają się na drodze sądowej odszkodowań za uwięzienie i roboty w Trzeciej Rzeszy. pixabay.com
Rodziny 43 Włochów, wywiezionych do Niemiec w czasie II wojny światowej, domagają się na drodze sądowej odszkodowań za uwięzienie i roboty w Trzeciej Rzeszy – informuje dziennik „Corriere della Sera”. Gazeta wyjaśnia, że ponieważ Niemcy wykluczają wypłatę odszkodowań, rząd w Rzymie utworzył specjalny fundusz ze środków krajowego planu odbudowy.

W lokalnym wydaniu z Wenecji Euganejskiej gazeta podaje w piątek, że jednym z wywiezionych Włochów był 22-letni wówczas mieszkaniec Padwy, współpracujący z pierwszymi oddziałami partyzanckimi na północy kraju. Został aresztowany przez Niemców i z żoną oraz dwojgiem małych dzieci wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Stamtąd po 20 dniach trafił do podobozu pracy również w rejonie Monachium. Cała czwórka przeżyła mimo straszliwych doświadczeń. Teraz syn mężczyzny wraz z rodzinami 42 innych Włochów domaga się odszkodowania za wywózkę do Niemiec.

Na łamach dziennika przypomina się, że w 1961 roku Niemcy otrzymały gwarancję immunitetu w przypadku roszczeń za straty wyrządzone we Włoszech podczas II wojny światowej. Zawarte wówczas porozumienie działało przez dekady, do roku 2020, kiedy Trybunał Konstytucyjny w Rzymie orzekł, że immunitet jest ważny w relacjach między dwoma państwami, ale nie można odmówić obywatelowi prawa do przedstawienia swoich roszczeń innemu krajowi. Gazeta zaznacza, że orzeczenie to zostało oczywiście źle przyjęte w Niemczech, a Berlin wystąpił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Włochom przywołując porozumienie z 1961 r.

Fundusz z krajowego planu odbudowy

Jak wyjaśniono, po to, aby uniknąć eskalacji sporu dyplomatycznego na tym tle, rząd Mario Draghiego utworzył w ramach krajowego planu odbudowy fundusz w wysokości 55 mln euro z przeznaczeniem na odszkodowania dla byłych więźniów niemieckich obozów i ich rodzin. Wykluczono z niego ofiary holokaustu, którym już wcześniej wypłacono zadośćuczynienie. Jednocześnie prawo do wypłaty z tego funduszu mają tylko ci, którzy złożą pozwy do 27 października.

Ten krótki termin sprawił, że w sądzie w Wenecji złożono w krótkim czasie 43 wnioski o odszkodowania, w tym 34 od rodzin z tego właśnie regionu. W pozwach rodziny domagają się odszkodowań w wysokości od 40 tys. do 150 tys. euro za każdą wywiezioną i uwięzioną osobę, wysłaną na roboty do Niemiec.

„Zadośćuczynienie to akt sprawiedliwości. Niemcy nie zapłacą, to prawda. Ale także na Włoszech spoczywa wielka odpowiedzialność za to, co się stało” - stwierdził reprezentujący rodziny adwokat Francesco Lanaro.

Co z reparacjami dla Polski?

W poniedziałek minister spraw zagranicznych podpisał notę dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Szefowa dyplomacji Niemiec Annaleny Baerbock stwierdziła we wtorek, że kwestia reparacji jest zamknięta.

Na jej słowa odpowiedział już Jarosław Kaczyński. – Niemcy wypłaciły przeszło 70 państwom różne odszkodowania, chodzi przede wszystkim o II wojnę światową, ale czasem chodzi nawet o wydarzenia sprzed I wojny światowej – Namibia jest takim dobrym przykładem tego, natomiast odmawiają tego Polsce odwołując się do wydarzeń, które nie miały żadnego znaczenia prawnego i nawet z punktu widzenia ówczesnego, PRL-owskiego prawa były wyłącznie medialne tzn. bez skutków prawnych. To jest odpowiedź całkowicie niemerytoryczna i charakterystyczne, że - jeżeli dobrze zrozumiałem to, co powiedziała pani Baerbock - to dotyczy całej noty, która przecież obejmowała wiele punktów – stwierdził prezes PiS.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl