Kiedy na początku czerwca ktoś próbował – bez powodzenia – spalić garaż autobusowy w Pradze, nie przyciągnęło to zbytniej uwagi. Do czasu, gdy czeski premier Petr Fiala ujawnił, że „jest bardzo prawdopodobne”, że stoi za tym Moskwa. Wywołało to niepokój wśród agencji bezpieczeństwa i rządów, bo w ostatnich miesiącach w Europie miało miejsce wiele podobnych incydentów.
Polska, Czechy i Francja
W lutym podpalono Muzeum Okupacji w Rydze. W marcu spłonął magazyn w Londynie, a w maju centrum handlowe w Warszawie. W kwietniu niemiecka policja aresztowała kilka osób podejrzanych o planowanie eksplozji i podpaleń, a władze Francji wszczęły dochodzenie po zatrzymaniu twórcę bomb, który został ranny w wyniku nieudanej eksplozji.
W różnych krajach Europy zgłoszono wiele ataków hakerskich i incydentów szpiegowskich. Jednocześnie Unia Europejska oskarżyła Rosję i Białoruś o wykorzystywanie migracji jako broni poprzez wypychanie do jej granic osób ubiegających się o azyl z krajów trzecich. Doszło też do ataków na pojedyncze osoby: w Hiszpanii zamordowano rosyjskiego dezertera, a działacz opozycji na wygnaniu na Litwie został skatowany młotkiem.
Te ataki nie są przypadkowe
Pozornie przypadkowe ataki mają wspólną cechę: są powiązane z Rosją. I choć pojedynczo mogą wydawać się drobne, łącznie sprowadzają się do tego, że mamy wojnę hybrydowa Rosji z Zachodem.
Rod Thornton, wykładowca studiów obronnych w King’s College w Londynie, mówił, że istnieje schemat ataków powiązanych z Rosją. „W ostatnich miesiącach nastąpił wzrost liczby tego typu operacji – powiedział.
Thornton dodaje. że Rosja ucieka się do sabotażu jako alternatywy dla pełnej wojny z NATO, która byłaby dla niej katastrofalna.
„Od dawna częścią rosyjskiej doktryny wojskowej jest unikanie prób stawienia czoła NATO na polu bitwy, bo wiedzą, że by przegrali” – powiedział. „To, co robią, to podejmowanie działań poniżej progu konfliktu zbrojnego, więc nie nawołują do reakcji NATO na podstawie Artykułu 5” – dodał.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
