Rosja chciała zniszczyć ukraińskie systemy komputerowe. Nie udało się dzięki pomocy USA

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Przed rozpoczęciem inwazji 24 lutego cyberatak sparaliżował amerykańskiego dostawcę komunikacji satelitarnej, który wspierał ukraińskie wojsko.
Przed rozpoczęciem inwazji 24 lutego cyberatak sparaliżował amerykańskiego dostawcę komunikacji satelitarnej, który wspierał ukraińskie wojsko. pixabay.com
Dzięki wsparciu amerykańskiej krajowej misji sił cybernetycznych (CNMF) Rosji nie udało się zniszczyć masowym cyberatakiem ukraińskich systemów komputerowych.

Cyberataki na Ukrainie

Ukraina już od 2014 roku była celem częstych i dotkliwych cyberataków. Takim sposobem m.in. wyłączono jej jedną z elektrowni.

BBC poinformowała, że zespół z USA przybył na krótki rekonesans na Ukrainę jeszcze w grudniu 2021 roku. Po ocenie sytuacji zdecydował, że tam pozostanie.

„Nie wycofaliśmy zespołu, wzmocniliśmy go" – wyjaśnił BBC gen. dyw. William J. Hartman kierujący CNMF.

„Infiltracja sieci komputerowych przez wiele lat dotyczyła przede wszystkim szpiegostwa, kradzieży tajemnic, ale ostatnio jest coraz bardziej zmilitaryzowana i powiązana z destrukcyjnymi działaniami, takimi jak sabotaż lub przygotowanie do wojny” – podkreśliła BBC.

Amerykańscy specjaliści w krajach sojuszniczych w Europie

Zwróciła uwagę, że amerykańscy specjaliści wojskowi już od 2018 roku, przychodząc z pomocą, zostali rozmieszczeni w krajach sojuszniczych w tym w Europie. Nie obejmowało to mających własnych ekspertów państw jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja.

BBC wskazała na drażliwość sprawy. Po rewelacjach byłego pracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, Amerykanie musieli bowiem przekonywać inne kraje, że chcą pomóc, a nie szpiegować. Stacja dodała, że dzielą się z partnerami informacjami, aby mogli pozbyć się hakerów np. z Rosji, a nie zajmują się tym sami.

Cyberatak na godziny przed rozpoczęciem inwazji

Tuż przed rozpoczęciem inwazji 24 lutego cyberatak sparaliżował amerykańskiego dostawcę komunikacji satelitarnej, który wspierał ukraińskie wojsko. Wielu przewidywało, że będzie to początek fali ataków mających na celu zniszczenie kluczowych obszarów, m.in. sieci kolejowej. Tak się jednak nie stało – podkreśla BBC – przytaczając słowa Hartmana, który akcentował, że Rosjanie nie odnieśli sukcesu, ponieważ Ukraińcy byli dobrze do cyberataków przygotowani.

lena

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl