SPIS TREŚCI
- Dziś ważne jest, aby wydarzenia nie rozwijały się zgodnie z planem Putina, który chce zrobić wszystko, aby negocjacje były dwustronne - powiedział Zełenski w rozmowie z dziennikarzami. W rokowaniach powinna brać nie tylko Ukraina. Kraje europejskie powinny być również reprezentowane przy stole negocjacyjnym, aby zakończyć wojnę, powiedział Zełenski.
Ukraiński prezydent skomentował swoją wcześniejszą rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Według Zełenskiego, nie uważa on za „odzwierciedlenie priorytetów”, że Trump najpierw zadzwonił do prezydenta Rosji Władimira Putina. Jednocześnie Zełenski przyznał, że było to dla niego nieprzyjemne.
Zełenski rozmawiał z Tuskiem
Prezydent Ukrainy poinformował, że rozmawiał na ten temat z premierem Polski. "Omówiliśmy warunki potrzebne do trwałego i prawdziwego pokoju w Ukrainie i zgodziliśmy się, że żadne negocjacje z Putinem nie mogą się rozpocząć bez wspólnego stanowiska Ukrainy, Europy i USA" - napisał Zełenski na X.
Potwierdził to Donald Tusk. Premier napisał, że rozmawiał nie tylko z Zełenskim, ale też kilkoma politykami europejskimi, w tym kanclerzem Niemiec i premierem Szwecji.
Z kim chce rozmawiać Rosja
Po tym, jak 12 lutego Trump rozmawiał telefonicznie z Putinem i powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Ukraina odzyskała wszystkie swoje ziemie i dołączyła do NATO, Kijów i jego europejscy sojusznicy zażądali w czwartek, aby zostali włączeni do wszelkich rozmów pokojowych, pisze Reuters. Według szefowej polityki zagranicznej UE Kai Kallas, jakiekolwiek porozumienie bez Europy zawiedzie, ponieważ konieczne jest, aby Europa i Ukraina również przestrzegały porozumienia. - Każde szybkie rozwiązanie to brudny interes - dodała Kallas.
Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział rosyjskiej telewizji Kanał Pierwszy, że Ukraina weźmie udział w rozmowach, ale głównym vis-a-vis w kwestii rozwiązania konfliktu dla Moskwy jest Waszyngton. Komentując możliwość spotkania Trumpa i Putina w Arabii Saudyjskiej, Pieskow powiedział, że Rijad pojawił się jako możliwe miejsce rozmów, ale nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie. - Przygotowanie takiego spotkania zajmie trochę czasu. Mogą to być tygodnie lub kilka miesięcy - dodał Pieskow.
Problem wyborów na Ukrainie
Rosja planuje trzyetapowy proces negocjacji w celu zakończenia wojny, z kluczowym punktem obejmującym wybory w Ukrainie – napisał w czwartek „New York Times”, powołując się na osobę zaangażowaną w rozmowy z Rosjanami. O potrzebie przeprowadzenia wyborów mówi również prezydent Trump. Według źródła dziennika - osoby prowadzącej rozmowy z wysokimi rangą rosyjskimi urzędnikami na temat scenariuszów zakończenia wojny - wybory w Ukrainie miałyby być jednym z kluczowych żądań Rosji.
Putin wielokrotnie w ostatnim czasie podważał legitymację Wołodymyra Zełenskiego do sprawowania władzy i nawoływał do przeprowadzenia wyborów. Według rozmówcy "NYT", sugeruje to "potencjalny trzystopniowy proces negocjacji w sprawie zakończenia wojny". Miałby polegać on na zawarciu porozumienia o zawieszenia broni i wstępnego porozumienia (1), następnie wybory na Ukrainie (2) i wreszcie podpisanie finalnego układu przez nowego prezydenta Ukrainy (3).
Formalnie pierwsza kadencja Wołodymyra Zełenskiego miała zakończyć się w maju ubiegłego roku, jednak ukraińskie prawo zakazuje przeprowadzania wyborów w czasie stanu wojennego. Mimo to przedstawiciele administracji USA wielokrotnie podkreślali konieczność zorganizowania głosowania. W środę wypowiedział się na ten temat również sam Donald Trump. Kiedy zapytano go, czy jego bezpośrednie rozmowy z Rosją wykluczają Zełenskiego z negocjacji, odpowiedział, że "nie sądzi". - Tak długo, jak on tam jest. Ale w pewnym momencie musi przeprowadzić wybory - dodał podczas uroczystości zaprzysiężenia znanej z prorosyjskich poglądów Tulsi Gabbard na dyrektorkę Wywiadu Narodowego. Kilka minut wcześniej wspomniał, że notowania sondażowe Zełenskiego "nie są szczególnie świetne".
Trump – Putin: nowe otwarcie
W środę Donald Trump najpierw rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, a następnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obie rozmowy nazwał „wspaniałymi”. Według Trumpa, podczas rozmowy z Putinem obie strony „zgodziły się, że nasze zespoły natychmiast rozpoczną negocjacje”. Prezydent USA powiedział, że powierzył sekretarzowi stanu Marco Rubio, dyrektorowi CIA Johnowi Ratcliffe'owi, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelowi Waltzowi i specjalnemu wysłannikowi Steve'owi Whitkoffowi prowadzenie negocjacji w sprawie Ukrainy. Trump nie powiedział nic o możliwym zaangażowaniu krajów UE w rozmowy pokojowe.
Prezydent USA, również w środę, zapowiedział spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Arabii Saudyjskiej. - Pierwsze spotkanie nie zostało jeszcze zaplanowane, ale nie w zbyt odległej przyszłości - powiedział Trump dziennikarzom w Gabinecie Owalnym.
źr. Radio Swoboda, New York Times, PAP