Rosną zwały polskiego węgla, a spółki energetyczne sprowadzają go z zagranicy. Związkowcy boją się plajty kopalń

aga
Polski węgiel na zwałach, a płacimy za importowany
Polski węgiel na zwałach, a płacimy za importowany Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Solidarność z Polskiej Grupy Górniczej jest oburzona, bo spółki energetyczne nie odbierają zakontraktowanego surowca. Zamiast rodzimego surowca, wolą importowany ze Wschodu. Związkowcy boją się kryzysu i zamykania polskich kopalń. Zarząd PGG nie komentuje pisma związkowców.

Na zwałowiskach kopalń Polskiej Grupy Górniczej leży obecnie pół mln ton węgla. Spółki energetyczne „zapchały” się węglem z importu, najprawdopodobniej po to, aby zmusić PGG do obniżenia cen - alarmuje górnicza Solidarność.

Jak twierdzą związkowcy, zwały będą nadal rosnąć, bo spółki energetyczne nie odbierają zakontraktowanego surowca.

Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności i przewodniczący związku w PGG wskazuje, że do obecnej sytuacji przyczynił się rekordowy import węgla do Polski, który w ubiegłym roku wyniósł niemal 20 mln ton.

– Spółki energetyczne „zapchały” się węglem z importu, najprawdopodobniej po to, aby zmusić PGG do obniżenia cen. To do złudzenia przypomina sytuację z lat 2014-2015, gdy polskie górnictwo znalazło się na skraju bankructwa, a przez Śląsk przetoczyła się gigantyczna fala protestów – mówi szef górniczej „S”.

– Oczekujemy od zarządu PGG informacji dotyczącej tego, jakie działania podjął lub zamierza podjąć w celu wyegzekwowania kontraktów na dostawę węgla do energetyki oraz jak postępowanie spółek energetycznych wpływa na kondycję finansową naszej spółki – dodaje Hutek.

CZYTAJCIE TEŻ:
Prezydent Andrzej Duda: Nie zrezygnujemy z węgla

Przewodniczący podkreśla, że polskie górnictwo nie jest w stanie konkurować cenowo z węglem sprowadzanym głównie z Federacji Rosyjskiej przede wszystkim ze względu na nadmierne obciążenia fiskalne rodzimego sektora wydobywczego.

Branża górnicza jest obciążona 34 różnymi podatkami i innymi daninami publiczno-prawnymi. Dziewięć z nich to podatki opłacane wyłącznie przez górnictwo, którymi nie jest obłożony żaden inny sektor gospodarki.

– Kontynuacja szkodliwych działań spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa spowoduje, że PGG i inne spółki węglowe już niebawem zaczną przynosić straty. Być może to celowe działanie, aby rządzący podobnie jak kilka lat temu zyskali pretekst do likwidacji kopalń i miejsc pracy – wskazuje Hutek.

Kolejna kwestia poruszona w piśmie do PGG dotyczy sprzedaży przez spółki PG E i Enea pochodzących z importu m.in. ekogroszku czy kostki. Na tym rynku, PGG uzyskuje znaczącą część przychodów. W ocenie „ S” to działanie na szkodę spółki.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rosną zwały polskiego węgla, a spółki energetyczne sprowadzają go z zagranicy. Związkowcy boją się plajty kopalń - Dziennik Zachodni

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek
Tyle jest warte bredzenie pisowskiej propagandy o zasobach na 200 lat. Już teraz nie mamy węgla , który opłacałoby się wydobywać ...
G
Gościu
Ja mam propozycję dla związkowców.

Zrzeknijcie się tych swoich związkowych przywilejów, wynieście się poza kopalnie i wtedy działajcie na rzecz zakładów pracy.

Myslę że zakłady by odetchnęły, a w związkach skończyło by się warcholstwo.
G
Gość
, Andrzej:

Dlaczego przepłacać za polski węgiel skoro importowany jest tańszy ?

To jest a właściwie powinien być rynek, ekonomia a nie biało czerwone chorągiewkowe myślenie.

Dlaczego przepłacać za polski węgiel skoro importowany jest tańszy ?

To jest a właściwie powinien być rynek, ekonomia a nie biało czerwone chorągiewkowe myślenie.

A
Andrzej
Dlaczego przepłacać za polski węgiel skoro importowany jest tańszy ?

To jest a właściwie powinien być rynek, ekonomia a nie biało czerwone chorągiewkowe myślenie.
Wróć na i.pl Portal i.pl