Rosnące ceny i koszty życia głównym zmartwieniem mieszkańców UE

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Polacy, podobnie jak większość Europejczyków, w sondażu odpowiedzieli, że poszli na ostatnie wybory z uwagi na rosnące ceny i koszty życia. Mieszkańcy Europy nie są zadowoleni.
Polacy, podobnie jak większość Europejczyków, w sondażu odpowiedzieli, że poszli na ostatnie wybory z uwagi na rosnące ceny i koszty życia. Mieszkańcy Europy nie są zadowoleni. 123rf
W najnowszym badaniu przeprowadzonym na zlecenie Parlamentu Europejskiego (PE) mieszkańcy Unii Europejskiej wskazali rosnące ceny i koszty życia jako główną motywację do udziału w wyborach do PE. Wyniki sondażu, prezentowane na konferencji w Brukseli, rzucają światło na obawy i oczekiwania obywateli UE w obliczu zmieniającej się sytuacji ekonomicznej i społecznej.

Spis treści

Rosnące ceny kluczowym czynnikiem mobilizującym do głosowania

Najwięcej, bo aż 42% mieszkańców Unii Europejskiej, przyznało, że to właśnie rosnące ceny i koszty życia skłoniły ich do udziału w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ten wynik podkreśla, jak znaczący jest to problem dla obywateli UE. Na drugim miejscu, z niewielką różnicą, znalazła się sytuacja gospodarcza kraju, którą jako powód udziału w wyborach wskazało 41% respondentów.

Zaskakująco, tylko niewielki odsetek mieszkańców UE wskazał na problemy mieszkaniowe (10%) oraz bezrobocie (11%) jako motywację do głosowania. To pokazuje, że choć te problemy są obecne, to jednak to rosnące ceny są na pierwszym planie wśród obaw obywateli.

Polacy także zaniepokojeni kosztami życia

Podobnie jak reszta Europejczyków, Polacy również wskazali rosnące ceny i koszty życia jako główny powód, dla którego poszli do urn wyborczych. W Polsce taką odpowiedź udzieliło 45% respondentów, co jest nieznacznie wyższym wynikiem niż średnia dla UE.

Monika Alpoegger, zajmująca się badaniami opinii publicznej w PE, zwróciła uwagę na stabilne poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej. „Ta liczba utrzymuje się w ostatnich latach na stabilnym poziomie” – podkreśliła. Dodatkowo, 36% badanych jako główną korzyść z członkostwa w UE wymieniło poprawę współpracy z innymi państwami członkowskimi.

Optymizm wobec przyszłości UE

Mimo wyzwań gospodarczych i społecznych, optymizm mieszkańców UE wobec przyszłości Unii pozostaje wysoki. "Optymizm na temat przyszłości UE jest wysoki. Tak zadeklarowało 65 proc. respondentów" – powiedziała Alpoegger. W Polsce ten optymizm jest jeszcze większy, ponieważ 78% respondentów myśli o przyszłości UE w pozytywnych kategoriach.

Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, za największą korzyść płynącą z członkostwa w Unii uznali nowe możliwości znalezienia pracy (39% wskazań).

Badanie przeprowadzone we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, w formie 26 349 wywiadów, dostarcza cennych informacji na temat nastrojów i oczekiwań obywateli w obliczu zmieniającej się rzeczywistości europejskiej. Wyniki te mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie przyszłej polityki Unii, w szczególności w obszarach dotykających bezpośrednio życia codziennego mieszkańców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl