Śledztwo w sprawie wyłudzeń wszczęto we wrześniu 2018 roku, na podstawie informacji, z której wynikało, że mogło dojść do popełnienia przestępstw przy zawieraniu umów o pożyczki ze środków Unii Europejskiej o łącznej wartości ponad 68 milionów złotych.
Informacje te potwierdzili policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy przez dwa miesiące wyjaśniali okoliczności sprawy i zbierali materiał dowodowy.
- W toku śledztwa zakwestionowano udzielenie 118 pożyczek dla 89 firm. Jak ustalono przedmiotem tych pożyczek były środki na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego - informuje CBŚP.
Zobacz też: Mężczyzna podpalił się na stacji benzynowej
Działania, podczas których zatrzymano 22 osoby, zostały przeprowadzone w minionym tygodniu. Blisko 300 policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadziło akcję w wielu miastach w różnych rejonach Polski - m.in. w Poznaniu i Warszawie. Przeszukano ponad 120 siedzib firm i mieszkań podejrzanych, zabezpieczając dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci jako materiał dowodowy w sprawie.
Śledczy zabezpieczyli także majątek należący do podejrzanych, którego wartość szacowana jest na 1,5 miliona złotych. Wśród zabezpieczonego mienia znajdują się luksusowe samochody, pieniądze oraz środki finansowe znajdujące się na kontach bankowych. Zabezpieczenie majątkowe ma na celu naprawienie szkód oraz pokrycie ewentualnych grzywien.
Sprawdź też: Tragedia pod Poznaniem. Nie żyje 3-miesięczne dziecko
Na podstawie zebranego materiału dowodowego wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby kierowania tą grupą. Dodatkowo 11 osób podejrzanych jest o pranie pieniędzy. Decyzją sądu 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Podejrzanym grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Zobacz zdjęcia z akcji policji:
Zobacz wideo z akcji policji:
POLECAMY: