Ruten-106: promieniotwórcza substancja w powietrzu nad Polską. Czy jest zagrożenie?

Redakcja
Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym
Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym staticflickr.com
Państwowa Agencja Atomistyki: izotop promieniotwórczy ruten-106 wykryty na terenie Europy. Izotop promieniotwórczy ruten-106 wykryto w niewielkiej ilości. Aktualne wskazania krajowych stacji pomiarowych potwierdzają obecność izotopu ruten-106 w powietrzu. Według PAA ilość izotopu ruten-106 w powietrzu nie ma żadnego wpływu na zdrowie ludzkie.

Co to jest ruten-106? Państwowa Agencja Atomistyki informuje:

Czy należy podejmować działania?

Nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem. Najwyższe stężenie rutenu wstępnie oznaczone na terenie Polski wynosi 6,4 mBq/m3. Jest to bardzo niewielka ilość. Oznacza to, że człowiek musiałby wdychać powietrze z wykazanym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas życia ludzi, aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną (tj. 1 milisievert).

Do czego wykorzystuje się ruten-106?

Ruten-106 jest izotopem promieniotwórczym wykorzystywanym m.in. w leczeniu nowotworów, często podczas zabiegu brachyterapii oka. Zabieg polega na tym, że źródło zawierające ten izotop zostaje umieszczone w pobliżu guza nowotworu (na przykład na oku pacjenta w postaci specjalnej płytki-aplikatora) i swoim oddziaływaniem uszkadza komórki rakowe.

Skąd wziął się ruten-106 w powietrzu w Polsce?

Źródło emisji rutenu pozostaje nieznane. Ze względu na bardzo niskie stężenie substancji, określenie miejsca uwolnienia będzie trudne. Obecność w próbkach wyłącznie rutenu-106, wyklucza jego pochodzenie z elektrowni jądrowej (w takiej sytuacji w powietrzu wykrywalne byłyby także inne izotopy promieniotwórcze). Prawdopodobnym źródłem może być laboratorium lub instalacja produkująca ruten-106 albo nieprawidłowa utylizacja tej substancji (np. spalenie).

Jak PAA monitoruje poziom mocy dawki oraz stężenia izotopów promieniotwórczych?

PAA dysponuje siecią stacji pomiarowych (Permament Monitoring Station) stale analizujących moc dawki promieniowania gamma na terenie Polski. Pozwala ona na bieżąco wychwycić zwiększone promieniowanie i podejmować działania adekwatne do sytuacji. Stężenie rutenu-106 jest zbyt niskie, by zostało wykryte na tych stacjach.

Ruten-106 został wykryty w powietrzu atmosferycznym za pomocą krajowej sieci stacji poboru aerozoli. Stacje te gromadzą aerozole znajdujące się w powietrzu na specjalnym filtrze. Jest on w warunkach normalnych wymieniany i poddawany szczegółowej analizie co tydzień. Filtry z tych stacji, po analizie w laboratorium, pozwalają na wykrycie nawet śladowych stężeń izotopów promieniotwórczych w powietrzu. To właśnie te stacje wykazały obecność minimalnych ilości rutenu-106 na terenie Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ruten-106: promieniotwórcza substancja w powietrzu nad Polską. Czy jest zagrożenie? - Dziennik Zachodni

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Skur.. tak skaziły ,że aż na zach.wybrzeże USA dotarło- godz.12.00- 36 jednostek

Płn Norwegia godz.12.00- ponad 200 jednostek.Cały Bałtyk,Cala Europa,W.Kanaryjskie,Grenlandia,Morze Śródziemne,Moskwa- 120 jednostek.

W/g PIS nic sie nie stało alleluja i odmawiamy 7-go różaniec dusząc Polskę.

H
Hujer
Napewno to tez wina Tuska albo pierdnela tłusta kaczka kartofel Kaczyński
G
Gość

Białystok -  Average Gamma Dose Rate91nSv/hour

 

Warszawa- 85

 

Grodno-100

 

Kilkadziesiąt kilometrów na pln Kijowa - 480!

 

chyba komentować już nie trzeba?

 

G
Gość
Gamma Dose Rate >2000500–2000300–500200–300100–2000–100

 

G
Gość

Na początku września informwano w necie,że szkopy rozdaja tabletki z jodem- awaria elektrowni atomowej w Belgii.

PAA jak zwykle-nic sie nie stalo.

 

Na mapce na stronie widać skażenie europy

 

remon jrc ec europa eu /Services /Widgets

 

G
Gość

Jak podała IRSN, francuska rządowa agencja monitorująca skażenie radioaktywne i zagrożenia nuklearne na świecie, w powietrzu nad Europą Północno-Wschodnią doszło w styczniu do niewielkiego wzrostu poziomu Jodu-131. W Polsce jodu było 5-10 razy więcej niż w innych krajach, ale nawet taki poziom nie zagraża zdrowiu. Nie wiadomo, co jest źródłem skażenia

Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Atomowego (IRSN) opublikował 12 lutego 2017 mapę, z której wynika, że poziom jodu 131 był w Polsce uderzająco wyższy niż w pozostałych 11 krajach. W tygodniu 9-16 stycznia wskaźnik sięgnął u nas 5,92 mikroBq/metr sześcienny (mikro = 1 milionowa część), podczas gdy w Hiszpanii wyniósł 1,28 a w pozostałych krajach nie przekraczał 1 mikroBq/metr sześcienny. W Niemczech było jodu 12 razy mniej.

 

oko press

 

wtedy też "polski"  PAA milczał jak zaklęty a USA wysłało samolot.Potem wszystko umilkło w tym temacie.

Bajka podana- żródło w Arktyce.

 

W elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie doszło do problemów z generatorem w 2014 , w 2015 wykryto tam skażenie, a pisał o tym chyba newsweek, ze "nie ma co się martwić" po paru miesiacach zrobiono badania i analizy ile tego . unosi sie nad Europa i dalej jest  (pewnie i tak zaniżone)

 
W
Waldi

Mam kilka pytań :

- na jakim obszarze kraju występuje wspomniana substancja ?

- od kiedy ?

- w jakim kierunku się przemieszcza ?

- z jakiego powodu nie ma wzmianki na ten temat w środkach masowego przekazu ?

r
rubin

Obecność tego pierwiastka promieniotwórczego zaobserwowano nad całą Europą. Trudno ustalić skąd pochodzi skażenie. Dawka krążąca w powietrzu nie jest szkodliwa,ale nie wiadomo,jak długo się ona utrzyma. Długotrwałe wchłanianie,nawet niskich dawek nie jest dla organizmu obojętne.

N
Nic sie nie stao

Morda w kubeł

 

Tylko od kogo ten syf jak nie od banderowców z upa? Spalają odpady promieniotwórcze,dłubią w elektrowniach atomowych-zamiast ruskiego paliwa- nie nadające się do tego typu reaktorów-amerykańskie.

L
LOS
Oczywiscie,oczywiscie ,cianek yez w malych ilosciach nie ma ,ale w bardzo malych ,podawany przez 10 lat juz ma nawet smiertelne.Banda.
o
ollo

Artykuł o niczym. Jest ale nie ma. :)

G
Gość

Oczywiście,oczywiście.

J
Jana
Przeciętna całkowita aktywność ciała człowieka wynosi ok. 100 Bq/kg. Typowe aktywności najczęściej spotykanych radionuklidów w glebach Polski: U-238, zawierają się w przedziale 4,8 - 118 Bq/kg (średnio 26 Bq/kg), Th-228 - w przedziale 3,6 - 77 Bq/kg (średnio 21 Bq/kg), K-40 - w przedziale 111 - 967 Bq/kg (średnio 413 Bq/kg). Średnia aktywność Rn-222 w powietrzu przy ziemi wynosi ok. 4,4 Bq/m3, ale w parterowych zabudowaniach może przekraczać 200 Bq/m3.

I przy tym wszystkim co nas otacza juz zaczynają się szerzyć teorie spiskowe jak straaaasznie szkodliwe jest 6,4 mB/m3.
D
DC
jedynie słucsznym demokratycznym paliwem?
M
MC377
W Austrii tez podniosl sie alarm ze u nich takze wzroslo stezenie. Twierdza ze to z jednej z elektrowni jadrowych na Ukrainie lub Pld.Rosji. Czy niebezpieczne? Nie wiadomo. Dodatki do zywnosci, rozne inne substancje (w tym wytwory monsanto) podobno sa rowniez dla ludzi w Europie bezpieczne...
Wróć na i.pl Portal i.pl