Rynek Pracy 2019. Praca sezonowa? Już nie tak chętnie za granicą. A czas pracy i „po godzinach” przenikają się

(TIK)
123RF.com
3/4 pracowników z kraju pracowało w nadgodzinach (w Kujawsko-Pomorskiem 74 proc.). Odbieranie telefonu służbowego po godzinach zdarza się 58 proc. Podjąć pracę w wakacje chce prawie 1/5 (w regionie 1/10).

15 proc. osób, które chcą pracować sezonowo, w wakacje wyjedzie za granicę (w tym 30 proc. do Holandii, 28 proc. do Niemiec, 17 proc. do Wielkiej Brytanii, a 15 proc. do Szwajcarii) - wynika z najnowszego „Monitoringu Rynku Pracy”, przygotowanego przez Randstad.

Na sezon letni nad BałtykNie trzeba jednak wylatywać za granicę, by złapać dobrze płatną letnią pracę. Jeden z barów w Dębkach poszukuje pomocy kuchennej. Można zarobić 4500-5000 zł/mies. Zapewniają pełne wyżywienie i nocleg.

Nietypowe oferty pracy w Polsce. Tu nie nudzilibyśmy się! [galeria]

Jednak zdecydowana większość osób planuje podjąć pracę wakacyjną w miejscu zamieszkania. Najczęściej praca wakacyjna będzie polegała na zbieraniu owoców lub warzyw (zarówno w przypadku osób, które planują podjąć pracę w Polsce, jak i za granicą).

- Duże zapotrzebowanie na pracę w Polsce przekłada się na deklaracje miejsca w którym pracownicy wyrażają chęć podjęcia zatrudnienia sezonowego. Zdecydowana większość planuje pracować tam, gdzie mieszka lub – co ciekawe – w miejscowości z której pochodzi - potwierdza Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan. - Nie widać dużego zainteresowania pracą za granicą, co niewątpliwie ma związek z coraz mniejszą opłacalnością tych wyjazdów. Wzrost wynagrodzeń w Polsce spowodował, że podjęcie pracy w kraju, po uwzględnieniu wszystkich koniecznych kosztów, może przynieść porównywalny, albo nawet większy dochód.

Bez gwałtownych ruchów
Autorzy raportu zaobserwowali spadek rotacji na rynku pracy i jednocześnie powrót do poziomu sprzed pół roku (to cykliczna zmiana). Na 1. miejsce wśród powodów zmiany pracy wysunęła się chęć otrzymania wyższego wynagrodzenia u nowego pracodawcy. Kolejny raz wydłuża się średni czas poszukiwania pracy. Nie zmienił się odsetek pracowników aktywnie poszukujących pracy (10 proc.).

Może zainteresuje Cię też to...

Prywatność i praca da się pogodzić
Z raportu wynika również, że 6 na 10 badanych pracowników odbiera telefon służbowy po pracy, a blisko połowa sprawdza pocztę elektroniczną.

- Wyniki pokazują jak bardzo życie zawodowe i prywatne dla wielu pracowników wzajemnie się przenikają - tłumaczy ekspertka. - Wiele osób ma służbową skrzynkę zainstalowaną na prywatnym telefonie lub laptopie i prawie cały czas jest w stanie odpowiadać na e-maile czy telefony. Jednocześnie postęp technologiczny pozwala w godzinach pracy zajmować się sprawami prywatnymi i wiele osób z tego korzysta - wysłanie przelewu, zarezerwowanie biletów czy sprawdzenie ocen dziecka w e-dzienniku jest możliwe właściwie w każdym momencie.

- Dla części pracowników bycie cały czas „on line” jest oczywiste, a czynności takie jak sprawdzanie poczty służbowej czy odbieranie telefonów przez niektórych mogą nie być postrzegane jako wykonywanie obowiązków służbowych - dodaje Fedorczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl