Rząd chce „naprawić” Trybunał Konstytucyjny. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha o szczegółach

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wokół Trybunału Konstytucyjnego już od lat powstało wiele propozycji ustawowych - powiedział i.pl wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
Wokół Trybunału Konstytucyjnego już od lat powstało wiele propozycji ustawowych - powiedział i.pl wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Ministrowie i eksperci mają pracować nad propozycjami mającymi „naprawić Trybunał Konstytucyjny”. O tym, jakie to konkretnie propozycje i co wymaga „naprawy” portal i.pl rozmawiał z wiceministrem sprawiedliwości Arkadiuszem Myrchą (KO).

Rząd szykuje zmiany, aby "naprawić" Trybunał Konstytucyjny

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński powiedział we wtorek w TVN24, że eksperci i ministrowie pracują nad tym, jak naprawić Trybunał Konstytucyjny. – Kiedy przedstawią propozycję, jak to zrobić, zakomunikują o tym liderzy koalicji rządzącej – mówił.

Z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w poniedziałek w Polsat News, że w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości należałoby przedstawić nowy rozdział konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego.

Wiceminister sprawiedliwości: Powstało wiele propozycji ustawowych

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha (Platforma Obywatelska) pytany przez i.pl o to, czy jako wiceszef resortu sprawiedliwości pracuje nad jakimiś rozwiązaniami mającymi „naprawić” Trybunał Konstytucyjny, powiedział, że „wokół Trybunału Konstytucyjnego już od lat powstało wiele propozycji ustawowych”. – W szczególności jest przecież dobrze znana oficjalnie prezentowana ustawa autorstwa Fundacji Batorego. My swoją działalność w Ministerstwie Sprawiedliwości zaczęliśmy od spotkania ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi i zbieramy też pomysły, które oni mają na rozwiązanie chociażby problemu Trybunału Konstytucyjnego – mówił.

Co - zdaniem rządu - wymaga "naprawy" w TK?

Pytany o to, co konkretnie – zdaniem rządu – wymaga „naprawy” w Trybunale Konstytucyjnym, odpowiedział, że „na pewno tzw. dublerów, czyli tych, którzy zostali obsadzeni jeszcze w 2015 roku na zajęte miejsca”. – To jest priorytet – powiedział.

– Są też inne osoby, których legitymacja do zasiadania w Trybunale Konstytucyjnym jest kwestionowana. Mówię tu o kwestii niezależności, bezstronności, a konkretnie o panu Piotrowiczu i pani Pawłowicz. Wielokrotnie swoimi działaniami potwierdzili zasadność tych zarzutów. Podobnie pan prokurator Święczkowski. Wątpliwości co do Trybunału i statusu samej pani Julii Przyłębskiej jest sporo. Zobaczymy, w jakim kierunku ostatecznie zmiany legislacyjne pójdą – wyjaśnił.

Dopytywany, w jakim czasie należy się spodziewać propozycji rządu co do Trybunału Konstytucyjnego, wiceminister sprawiedliwości powiedział, że nie chce operować wiążącymi terminami. – Pewnie stanie się to niedługo, zwłaszcza jeżeli będzie wyraźny sygnał ze strony marszałka Sejmu, że przystępujemy do prac – dodał.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl