Rząd i związkowcy dogadali się w sprawie umowy dla górnictwa
Po wielu miesiącach negocjacji w końcu doszło do porozumienia przedstawicieli rządu ze związkowcami w sprawie umowy społecznej. Parafowanie umowy dokumentu zaplanowano na najbliższą środę. Jak podaje Salon24.pl, ostateczne podpisanie umowy będzie możliwe dopiero po zaakceptowaniu jej treści przez organy statutowe poszczególnych związków zawodowych. Związkowcy przewidują, że będą potrzebować na to około dwóch tygodni od parafowania umowy.
Negocjacje w sprawie umowy społeczne trwały kilka miesięcy. W czwartek 22 kwietnia uzgodniono ostatni sporny punkt, który dotyczy indeksacji wynagrodzeń w kopalniach w ciągu najbliższych czterech lat.
Jak podaje interia.biznes.pl wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń poinformował, umowa społeczna będzie miała cztery załączniki, dotyczące zasad pomocy publicznej, inwestycji przewidzianych do realizacji, terenów pogórniczych oraz instrumentów pomocowych dla firm około górniczych i gmin górniczych.
Umowa społeczna ma pokazać przyszłość górnictwa do 2049. - "Jestem przekonany, że to jest dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki" - ocenił Artur Soboń, cytowany przez interia.biznes.pl
Wkrótce więcej informacji
Nie przeocz
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
