- Jesteśmy zaniepokojeni możliwością likwidacji Funduszu Medycznego - mówiła podczas konferencji prasowej poseł Ewa Leniart, (PiS). - Minister Konieczny po posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia zasygnalizował, że w resorcie zdrowia nie ma podjętych decyzji, co do kontynuacji istnienia tego funduszu i zasadności jego utrzymania.
- Apelujemy do posłów opcji rządzącej z Podkarpacia oraz do ministra zdrowia, by środki z funduszu zostały uruchomione. To są bardzo ważne dotacje zarówno dla obu placówek zdrowia, jak i mieszkańców naszego regionu - powiedział poseł Tadeusz Chrzan (PiS).
Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta RP, we współpracy z ministrem zdrowia w 2020 roku. Jego celem jest poprawa zdrowia i jakości życia Polaków poprzez modernizację i unowocześnianie placówek medycznych. Dotyczy to także profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych, chorób zakaźnych i chorób rzadkich.
- Na kontach funduszu leżą pieniądze, a konkursy nie są rozstrzygane - mówił poseł Fryderyk Kapinos (PiS). Te pieniądze nie obciążają budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który finansuje zupełnie inne działania. -Te dotacje 300 mln zł na Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie oraz 100 mln zł na Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Brzozowie są przeznaczone na remonty, rozwijanie innowacyjnej medycyny, czy profilaktykę - mówił poseł Chrzan.
Szpital Uniwersytecki został powołany 1 stycznia 2022 roku w wyniku przemianowania Klinicznego Szpitala Wojewódzki nr 1 przy ul. Szopena w Rzeszowie. Wówczas organem tworzącym Kliniczny Szpital Wojewódzki było Województwo Podkarpackie. Natomiast od 1 stycznia stał się nim Uniwersytet Rzeszowski. Zanim doszło do podpisania porozumienia, zgodzić się musiał: Sejmik Województwa Podkarpackiego, Senat UR, Rada UR, a także ministrowie edukacji i nauki oraz zdrowia.
Uniwersytet Rzeszowski wykształcił już kilkuset lekarzy, których większość zostaje w regionie. A dzięki Szpitalowi Uniwersyteckiemu ich kształcenie jest na jeszcze wyższym poziomie.