Zamek Cesarski w Poznaniu zbudowano na początku XX wieku jako siedzibę dla cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jak się okazało, był to ostatni zamek cesarski zbudowany w Europie.
Po zajęciu Poznania przez nazistów w czasie II wojny światowej nastąpiła jego przebudowa. Budynek zaaranżowano na rezydencję Adolfa Hitlera. To dla niego zbudowano balkon od strony ul. Święty Marcin, skąd miał podziwiać defilady niemieckich żołnierzy. Z kolei ówczesną kaplicę zamkową zamieniono na gabinet dla przywódcy III Rzeszy.
Sprawdź też:
W samym gabinecie planowano też zbudować windę, którą Hitler w razie ataku lotniczego mógł szybko dostać się do schronu, który miał znajdować się w podziemiach zamku.
Maszynownia wraz z wyposażeniem kabiny windy przetrwały do dziś, chociaż budowy samego schronu Niemcy nie skończyli. Zresztą ostatecznie Adolf Hitler nigdy nie pojawił się w poznańskim zamku.
Jak dziś wygląda nieukończony schron, można przekonać się, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego, który prowadzi na co dzień fanpage "Ciemna Strona Poznania", gdzie zamieszcza zdjęcia z niedostępnych na co dzień, często zapomnianych i opuszczonych miejsc.
Zobacz zdjęcia schronu pod Zamkiem:
Schron pod Zamkiem Cesarskim w Poznaniu - zobacz, jak wygląd...
Zobacz też:
Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...
35 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu. Zobacz zdjęci...
Poznań: Opuszczony komisariat policji na Wyspiańskiego - zob...
Schron na Chwaliszewie będzie można zwiedzać - zbudowano go ...
Sprawdź też:
