Senat o tarczy antykryzysowej. Premier Mateusz Morawiecki: To kryzys, który przeora gospodarkę. PiS wycofuje się z głosowania dla seniorów

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Posiedzenie Senatu dotyczące Tarczy Antykryzysowej
Posiedzenie Senatu dotyczące Tarczy Antykryzysowej Adam Jankowski
Udostępnij:
Senat po krótkiej i merytorycznej dyskusji nad ustawami z tzw. tarczy antykryzysowej podejmie decyzję. Głosowania odbędą się jeszcze dziś po godz. 23.00. PiS wycofuje się z zapisów o możliwości głosowania korespondencyjnego przy okazji prac nad tarczą antykryzysową.

Izba wyższa parlamentu zebrała się w poniedziałek o godz. 16.00, aby zająć się rządowym projektem Tarczy Antykryzysowej, czyli ustawami mającymi m.in. złagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Rząd i prezydent chcą, by Tarcza antykryzysowa weszła w życie 1 kwietnia, dlatego jeśli Senat wprowadzi dziś swoje poprawki, we wtorek będzie musiał ponownie zebrać się Sejm.

Senackie poprawki do tarczy antykryzysowej
Wykreślenie: zmian w kodeksie wyborczym, ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego, niezwiązanych z pandemią uprawnień policji.

Dodanie 20 mld zł na ochronę zdrowia z funduszy UE, tzw. postojowe do wysokości 75 proc. średniej krajowej, obligatoryjne cotygodniowe testy dla służby zdrowia, testy dla osób ze szczególnego ryzyka, zasiłki dla rodziców dzieci do 12 roku życia, zwolnienie z ZUS na trzy miesiące także dla małych i średnich firm, pożyczka dla firm w wysokości 40 tys. zł zamiast 5 tys. zł z możliwością umorzenia.

Prace w Senacie odbyły się sprawnie. W debacie wielu senatorów nie wygłaszało swoich stanowisk, tylko składało je na papierze do protokołu.

Kilka głosów warto jednak zauważyć.

Senator Lidia Staroń: Trzeba podziękować wszystkim ludziom. W ich rękach jest nasza przyszłość. Potrzebne są poprawki w projektach o których mówimy. Zgłaszam jedną ważną poprawkę. Nie wiemy jaki będzie ten świat po. Jaka będzie sytuacja finansowa. Walczyłam, by w Polsce nie było lichwy. W projekcie są zapisy o kosztach pozaodsetkowych w wysokości 45 proc. I taką poprawkę złożyła.

Na wątpliwości senatorów Koalicji Obywatelskiej odpowiadała m.in. minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, chwalona przez część senatorów z PO, co nie bywa częstym zjawiskiem.

Senator Bogdan Zdrojewski: Senat był gotowy do współpracy z rządem już na początku marca. Proponujemy m.in. obligatoryjność testów dla pracowników służby zdrowia.

Senator Marek Pęk (PiS): Senacka większość chce zbyt mocno majstrować w procedowanych ustawach. Nie ma na to czasu.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz do senatorów: Jeśli odniesiemy sukces, będzie to nasz wspólny sukces.

Senator Adam Szejnfeld: My tu w Polsce budujemy nowe państwo w którym władza ma być przyjazna dla każdego. W dobie kryzysu stajemy przed największym wyzwaniem od dekad. Mam nadzieję, że będziemy mogli powiedzieć, że my wszyscy razem wygraliśmy z kryzysem. Nie rząd czy PiS.

W trakcie trwania posiedzenia Senatu poinformowano, że Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z forsowania zmiany kodeksu wyborczego przy okazji uchwalania Tarczy Antykryzysowej. Ryszard Terlecki z PiS zapowiedział, że jego partia wprowadzi zapisy "inną drogą".

Na początek marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że klub senatorów PiS złożył wniosek o zmianę regulaminu senatu dot. głosowania zdalnego. - Temat ten był poruszany na konwencie seniorów. Nie jestem przeciwny głosowaniu on-line, pod warunkiem , że zostaną spełnione wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Dlatego nadałem bieg temu wnioskowi, wystąpiłem do ministerstwa cyfryzacji o potwierdzenie bezpieczeństwa takiego głosowania. Musimy wiedzieć, że serwer jest dedykowany i łącze jest bezpieczne - mówił marszałek.

Morawiecki: To kryzys, który przeora gospodarkę

Zaraz potem głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - To kryzys, który przeora gospodarkę światową, europejską i polską. Nasi poprzednicy nie mieli z takim do czynienia. Ten kryzys jest inny, dotknął samej tkanki gospodarczej. Tak samo budżetów państw, przedsiębiorców, pracowników – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że odpowiedź na kryzys spowodowany koronawirusem musi dotyczyć sektorów finansowego, budżetów obywateli i również miejsc pracy. - Najbliższe kilka miesięcy ten kryzys będzie ulegał w naszym scenariuszu intensyfikacji. I tak też czynimy, zawsze lepiej tak zakładać. Gospodarka po wynalezieniu szczepionki będzie wracać do stanu sprzed kryzysu powoli. Należy uratować jak najwięcej miejsc pracy i przedsiębiorstw. Udział polskiej gospodarki w rynku europejskim może zmaleć i byłaby to ogromna strata – mówił Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że gdy kryzys zdrowotny przekształca się w kryzys społeczno-gospodarczy bardzo ważne są systemy utrzymania przedsiębiorstw. - Kolejne prognozy dla gospodarki niemieckiej mówią o recesji do minus 10 proc.. Takiego kryzysu wcześniej nie pamiętam. To jest nasza główna partnerska gospodarka. W USA prognozy dwóch najbardziej renomowanych agencji podają o recesji dochodzącej do minus 18 proc. - mówił premier.

Premier podkreślił, że dzisiejsza decyzja Senatu o poparciu Tarczy Antykryzysowej jest niezwykle ważna. Dodał, że musi zostać ona podjęta „w jak najszybszy sposób i konstruktywny”. - Może sobie jeszcze nie zdajemy sprawy z grozy tego kryzysu. Dziś każdego dnia przedsiębiorcy zastanawiają się, czy zwolnić swoich pracowników. Rozwiązania, które zaproponowaliśmy, są niektóre zaproponowane jako pierwsze na świecie, również wprowadziliśmy inne nasze działania fiskalno-monetarno-regulacyjne – mówił Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że „mając taki zasób finansowy, musimy dbać o zdolność emisji długu w najbliższych tygodniach”. - Zaakceptowanie przez Wysoką Izbę takich zasobów da zgodę na wdrożenie pozostałych filarów tarczy antykryzysowej. Korzystając z dobrodziejstw globalizacji, wystawiliśmy się na egzamin zdolności do refinansowania naszego długu. Dlatego musimy dbać o to, by metody fiskalne i monetarne był adekwatne – mówił.

- Prawie 70 mln euro długu państwowego jest denominowana w walutach obcych. Łącznie około pół biliona złotych. Tak bardzo polski dług zależy od transmisji fiskalnej i transmisji monetarnej – kontynuował premier. - Pieniądz z podatków mówi dotrzeć do przedsiębiorców, pracowników. Bezrobocie będzie się zwiększało. Będziemy płacić rekompensaty związane z ubytkiem – dodał.

Morawiecki zaznaczył, że „obniżka cen surowców w dalszej perspektywie przełoży się pozytywnie na polską gospodarkę”. - Jednak obniżka wyceny różnych aktywów jest zjawiskiem bardzo groźnym. Musimy zachować wiarygodność całego systemu – przestrzegał.

Grodzki: Zamienimy tarczę w prawdziwą tamę

W odpowiedzi na apel premiera, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, zapewnił go, że izbie wyższej parlamentu zależy na jak najszybszym działaniu ws. Tarczy Antykryzysowej. – Postaramy się zmienić tę tarczę w prawdziwą tamę, która będzie nas chronić – mówił Grodzki.

Beata Małecka-Libera: Te rozwiązania nie zabezpiecza nas na przyszłość

Następnie głos zabrała senator Beata Małecka-Libera, która przedstawiła sprawozdanie komisji zdrowia. - Niestety ustawa dotyka tylko konkretnej epidemii koronawirusa. Nie są to rozwiązania, które zabezpieczą nas na przyszłość. Oczywiście pojawiają się zapisy, które niewątpliwie poprawia sytuację w ochronie zdrowia – mówiła senator. - Senatorowie mieli wiele pytań i wiele wątpliwości. Przekaz rządowy przekazywany przez media stoi w kontrze w informacji od dyrektorów szpitali i ludzi bezpośrednio świadczących usługi medyczne. Zadawaliśmy pytania o realizację wytycznych WHO – dodała.

Małecka-Liber wyjaśniła, że komisja zdrowia zdecydowała się na zgłoszenie poprawek do rządowego projektu specustawy. - Są one kierowane z pełną troską dla zabezpieczenia personelu medycznego. Ja wiem, że zdrowie to zawsze był termin z reguły na boku. Ale dzisiaj mówimy o zdrowiu publicznym – mówiła.

Senator dodała, że komisja uznała za słuszne postulaty Izby Lekarskiej. - Omawialiśmy ten temat podczas przygotowywania specustawy. Ponieważ nie została procedowana w sejmie, zdecydowaliśmy się na przeniesienie. Ważne są również zapisy dot. testowania pracowników personelu medycznego - mówi Beata Małecka-Libera.

Na zakończenie podkreśliła, że wszelkie poprawki Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zostały zaakceptowane przez komisję zdrowia.

Senator PSL Michał Kamiński stwierdził podczas posiedzenia, że „trzeba było koronawirusa”, żeby premier Mateusz Morawiecki pojawił się w Senacie. - Czy państwo było przygotowane na epidemię? Po pięciu latach rządów PiS wiadomo, że nie. Na pandemię rząd nie miał wpływu, ale jeśli dziś premier mówi o ograniczeniach budżetowych, to warto zapytać: gdzie pan był przez ostatnie pięć lat? Dlaczego dziś nie ma pieniędzy dla Polaków, którzy ich potrzebują? Nie ma ich w budżecie, bo zostały wydane. Czy dziś system służby zdrowia jest lepiej przygotowany? – pytał senator.

Z kolei senator Agnieszka Gorgoń-Komor podkreśliła, że „to Senat, a nie rząd, rozpoczął debatę na temat COVID”. - W chwili obecnej brakuje wszystkiego – stwierdziła.

Natomiast senator Wojciech Konieczny mówił, że „nie możemy na tę wojnę ( z koronawirusem – red.) wysyłać żołnierzy nieuzbrojonych, którym nie zapewniamy wystarczającej ilości sprzętu”. - Straciliśmy czas, który powinien być przeznaczony na powszechną mobilizację. Wszystko dzieje się na ostatnią chwilę, za późno - mówił, komentując sytuację w szpitalach.

Kraska: Działania Ministerstwa Zdrowia przyniosą efekty

Wiceminister zdrowia podczas swojego wystąpienia Waldemar Kraska podziękował personelowi medycznemu, który zajmuje się pacjentami. Podkreślił, że działania Ministerstwa Zdrowia „nie przynoszą efektu zaraz, ale za kilka tygodni”. - To my jako pierwsi zamknęliśmy szkoły i inne sektory. W tym czasie warto podjąć twarde nieuniknione decyzje. Myślę, że wybory zostały podjęte w odpowiednim czasie - mówił Kraska.

Senator PiS mówił, ze jego zdaniem żaden kraj nie był gotowy na taką epidemię. - Rozszerzamy dostawy środków ochrony osobistej na wszystkie szpitale – podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl