Prezydent Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. To nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadzająca głosowanie korespondencyjne

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Adam Jankowski/Polska Press
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę dotyczącą nowelizacji Kodeksu wyborczego. Ustawa wprowadza możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego.

Spis treści

Kto może obecnie głosować korespondencyjnie?

W obowiązującym stanie prawnym w każdych wyborach głosować korespondencyjnie może wyłącznie wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz taki, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.

Jak Kancelaria Prezydenta tłumaczy decyzję Andrzeja Dudy?

W komunikacie Kancelarii Prezydenta wytłumaczono, że Andrzej Duda zarzuca, iż przepisy wyłączające możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób podlegających kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych w wyborach samorządowych są niezgodne z przepisem Konstytucji mówiącym, że „obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat”. Zaznaczono, iż konstytucja stanowi, że „wszyscy są wobec prawa równi” i „wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.

Ponadto – jak podkreślono w komunikacie – przebieg procesu legislacyjnego nad nowelizacją Kodeksu wyborczego na wszystkich jego etapach uzasadnia także potrzebę zbadania, czy ustawa pochodzi od organu spełniającego konstytucyjne wymogi przedstawicielstwa i sprawowania mandatu oraz organu o właściwym składzie. W tym kontekście przywołano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca. Trybunał orzekł wówczas, że nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia jest niekonstytucyjna, ponieważ do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Posłowie KO chcieli nowelizacji Kodeksu wyborczego

Nowelizację Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom, zarówno w kraju, jak i za granicą Sejm uchwalił 14 czerwca. Dotyczy ona wyborów prezydenckich, do Sejmu i Senatu, a także do Parlamentu Europejskiego.

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej.

Co zakłada nowelizacja Kodeksu wyborczego ws. głosowania korespondencyjnego?

Nowelizacja Kodeksu wyborczego rozszerza uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców - zarówno w kraju, jak i za granicą. W wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat.

We wszystkich wyborach z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać osoby, które są na kwarantannie.

Nowela przewiduje, że zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca będzie zgłaszał wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Z kolei zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłaszany ma być konsulowi do 30 dnia przed dniem wyborów. Ponadto w okręgach zagranicznych będą tworzone specjalne komisje tylko do głosowania korespondencyjnego. Nowelizacja wydłuża też do 48 godzin czas oczekiwania na głosy zagraniczne. Obecnie, jeśli okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania za granicą w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania w obwodach głosowania za granicą, głosowanie w tych obwodach uznaje się za niebyłe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl