Nowelizacja ustawy o prawie autorskim. Senator Jerzy Fedorowicz poinformował, co ustalono podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu

Lidia Lemaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpoczęła prace nad nowelą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. O tym, czy podczas posiedzenia komisji zgłoszono poprawki, które usatysfakcjonowałyby protestujących wydawców, portal i.pl rozmawiał z senatorem KO, szefem komisji, Jerzym Federowiczem. Senator poinformował, że „tylko te poprawki, które będą zaakceptowane przez rząd, przejdą przez komisję i pójdą na salę plenarną Senatu”.

Spis treści

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim. Spotkanie premiera z protestującymi mediami

Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na wtorek 23 lipca. Wówczas senatorowie zajmą się poprawkami techniczno-legislacyjnymi oraz merytorycznymi.

W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z przedstawicielami mediów w sprawie zmian w prawie autorskim. Tematem spotkania była nowelizacja ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market). Na spotkanie zaproszeni zostali redaktorzy naczelni i szefowie organizacji reprezentujących wydawców – sygnatariuszy listu otwartego w sprawie zmian w prawie autorskim, skierowanego do premiera w marcu tego roku. Efektem spotkania jest powstanie specjalnej grupy, która wypracuje rozwiązania nowelizacji ustawy o prawie autorskim spełniające postulaty mediów i wydawców.

Nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wraz poprawkami Sejm uchwalił pod koniec czerwca.

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Będą poprawki do ustawy?

Przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz pytany przez portal i.pl o to, czy podczas posiedzenia komisji zgłoszone zostały poprawki, które usatysfakcjonowałyby wydawców, odpowiedział, że podczas komisji odbyła się bardzo dobra dyskusja i naprawdę przebiegająca w świetnej atmosferze.

– Padł cały szereg propozycji różnego rodzaju poprawek. W sumie niektóre się koncentrowały bardziej po stronie wydawców i po stronie autorów. Nie było próśb, aby ustawa przeszła w kształcie nienaruszonym, ale po wczorajszych rozmowach przedstawicieli zainteresowanych stron u pana premiera Tuska i po dzisiejszym posiedzeniu komisji uznaliśmy, że zespół, który się spotka – czyli prawników w Ministerstwie Kultury i naszych legislatorów, doprowadzi do sytuacji, w której przedstawią mojej komisji poprawki, które zostaną zaakceptowane przez rząd – tłumaczył.

Jerzy Fedorowicz poinformował, że „tylko te poprawki, które będą zaakceptowane przez rząd, przejdą przez komisję i pójdą na salę plenarną Senatu”. – Powód jest taki, że w innym przypadku nie udałoby się nam doprowadzić do implementowania dyrektywy do 30 lipca. A to jest warunek. I tak już za długo Polska płaciła kary za to, że implementacja nie weszła w życie – dodał.

Czy Senat podziela obawy wydawców?

Podczas posiedzenia komisji wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec mówił, że rząd podziela obawy wydawców. Jerzy Fedorowicz zapytany, czy Senat też je podziela, odpowiedział, że „niektórzy wydawcy uważają, że możemy spełnić ich oczekiwania, ale głównie chodzi nawet może nie o wydawców, ale raczej o nadawców”. – Chodzi o reemisję, o wypłaty tantiem autorom czy dziennikarzom – od małych firm, nadających kablówki – żeby nie przyciskać ich wielkimi opłatami za emisję. To wszystko było materiałem rozmowy – tłumaczył.

Senator dodał, że podczas posiedzenia komisji, głos zabrał także prezes UOKiK, który tłumaczył, że UOKiK nie jest powołany do tego i nie mógłby „prowadzić na przykład pośrednictwa między panią, jako dziennikarzem a wydawcą”. – Takie ciało będzie najprawdopodobniej znalezione w Polsce, które mogłoby być pośrednikiem między autorem a wydawcą – podkreślił.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim. Co zakłada?

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył dwóch unijnych dyrektyw dotyczących prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Aktualne przepisy są przestarzałe, nie nadążają za rozwojem technologicznym i nie obejmują internetu oraz platform streamingowych.

Nowelizacja ustawy wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Jedna z poprawek przyjętych do noweli zakłada zwiększenie z 3 proc. do 25 proc. objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej. Druga poprawka zastępuje sformułowanie „artyści i wykonawcy” słowami „twórcy i wykonawcy” oraz zakłada, że także twórcy opracowania „utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego” są uprawnieni do stosownego wynagrodzenia.

Dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które mają zostać wdrożone do prawa krajowego, zostały przyjęte 17 kwietnia 2019 roku. Pierwsza z nich, zwana dyrektywą SATCAB II, ma stworzyć warunki umożliwiające szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Czyli Niemiecki Onet będzie bardziej Niemiecki ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl