Sensacyjne odkrycie we Włocławku. W Wiśle znaleziono średniowieczny miecz! Zdjęcia

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We Włocławku trwa pogłębianie dna basenu na przystani przy ul. Piwnej. W trakcie prac natrafiono na cenne znalezisko – miecz sprzed ponad tysiąca lat. Artefakt może pochodzić nawet z IX wieku! To sensacyjne znalezisko archeologiczne na skalę kraju. Miecz na razie trafił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, gdzie został zabezpieczony. Później ma trafić do muzeum we Włocławku.

Spis treści

W Wiśle we Włocławku znaleziono przedmiot ze średniowiecza

Wysoki stan Wisły we Włocławku sprzyja pracom związanym z pogłębianiem dna basenu na przystani przy ul. Piwnej do rzędnej 41,40 m n.p.m. Na początku stycznia 2024 roku wykonawca drugiego etapu prac wybierał osad naniesiony przez rzeczny nurt do określonej wartości. W piątek 12 stycznia 2024 roku, podczas dalszych prac przywracających pierwotny stan dna w basenie przystani, natrafiono na cenne znalezisko – miecz pamiętający czasy średniowiecza. O archeologicznym znalezisku poinformował włocławski OsiR.

– Przy ul. Piwnej został wydobyty przedmiot, który ma wielką szansę uzyskać status UNIKATU. Skonsultowany na szybko z Panem Olafem Popkiewiczem z Poszukiwaczy Historii został wstępnie oszacowany na okolice IX wieku. Czekamy na szczegółowe informacje od konserwatora zabytków, któremu miecz przekazaliśmy – poinformował OSiR w mediach społecznościowych.

Miecz został zabezpieczony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

W mediach pojawiają się informacje dotyczące pochodzenia miecza – być może związany jest z Wikingami. Średniowieczne znalezisko trafiło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, który na razie nie zdradza nic na jego temat. Dowiedzieliśmy się jednak, że miecz został odpowiednio zabezpieczony, a w środę (17 stycznia 2024) urząd planuje zorganizować konferencję, na której przekaże dotychczasowe ustalenia w sprawie artefaktu.

O wydobyty z Wisły miecz zapytaliśmy także Tomasz Wąsika, kierownika Muzeum Historii Włocławka.

- O mieczu dowiedziałem się z przekazów medialnych. Oficjalnie nas jeszcze nie poinformowano - przynajmniej mnie - o tym znalezisku, ale to rzecz zrozumiała, ponieważ w tej chwili pieczę nad tym trzyma Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków i słusznie, bo znalezisko musi być poddane zabiegom konserwatorskim. Wtedy - mamy taką nadzieję, ale też i deklarację, która w przestrzeni publicznej się pokazała, że ten obiekt trafi do zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a jednocześnie będzie eksponowany w Muzeum Historii Włocławka – przekazał nam Tomasz Wąsik, który podkreśla, że nie jest stroną w tej sprawie, tylko widzem.

Miecz ze średniowiecza, to sensacyjne odkrycie archeologiczne!

Kierownik Muzeum Historii Włocławka podkreśla, że jest to sensacyjne odkrycie.

- Człowiek czeka czasami na takie odkrycia całe życie i może się nie doczekać. Nasze miasto się doczekało. To jest - tak na chwilę obecną można powiedzieć, bo to czas pokaże, co tam jeszcze zostanie odkryte przy badaniach - ale to jest tak naprawdę sensacyjne odkrycie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Odkrycie miecza czy jakiegokolwiek artefaktu w początków państwowości polskiej lub wcześniejszych czasów - a już takiego miecza, to jest po prostu gruba sprawa – zaznacza Tomasz Wąsik.

Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum Historii Włocławka znajdują się pojedyncze obiekty, które można wiązać z okresem średniowiecza, także wczesnego. Tomasz Wąsik podkreśla, że jest ich stosunkowo niewiele, co jest zrozumiałe.

- Odległość czasowa powoduje, że każde znalezisko z szeroko rozumianego średniowiecza jest w granicach sensacji – dodaje Tomasz Wąsik wyliczając, co już znajduje się w zbiorach Muzeum Muzeum Historii Włocławka.

Takie średniowieczne artefakty znajdują się w Muzeum Historii Włocławka

Wśród artefaktów średniowiecznych, które można zobaczyć we włocławskim muzeum są: numizmaty; przedmioty codziennego użytku; fragmenty obuwia, naczyń, prostych narzędzi; militaria; elementy oporządzenia rycerskiego - między innymi dwa XIV-wieczne miecze; kapalin - rodzaj prostego hełmu bojowego w formie żelaznego kapelusza. Wyłowiony został z Wisły we Włocławku i jest jednym z cenniejszych okazów tego typu w zbiorach w Polsce.

- To jest ten zbiór, którym w tej chwili dysponujemy. Obiekty są związane bardziej lub mniej z naszym miastem i najbliższą okolicą. Taki miecz w zbiorach włocławskich na pewno podniesie rangę naszego muzeum i znaczenia naszych zbiorów, które i tak są już imponujące, ale będzie na pewno ozdobą takiej ekspozycji, a jednocześnie też – w jakimś stopniu - wizytówką naszego miasta, bo muzeum jest przecież częścią miasta i jakąś jego wizytówką – mówi Tomasz Wąsik.

Dodaje też, że Wisła kryje szereg takich pamiątek, bo od wczesnych wieków, a w zasadzie od zarania dziejów stanowiła arterię komunikacyjną.

- Nasze miasto ma średniowieczną metrykę, więc możemy domniemywać, że również i w korycie rzeki będziemy znajdować przedmioty sięgające nawet wczesnego średniowiecza – podkreśla kierownik Muzeum Historii Włocławka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl