Setki zabitych, tysiące musiały opuścić domy. W stolicy Haiti trwa wojna gangów

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
PAP
PAP
Dzieci, które musiały opuścić swe domy znalazły bezpieczny kąt w katolickim schronisku
Dzieci, które musiały opuścić swe domy znalazły bezpieczny kąt w katolickim schronisku Fot. PAP/EPA/Johnson Sabin
209 osób zginęło w wojnach gangów na ulicach Port-au-Prince, stolicy Haiti, w ciągu ostatnich 10 dni. Prawie połowa z nich to przypadkowe ofiary, które nie miały nic wspólnego z przestępczością zorganizowaną – poinformowała ONZ w najnowszym raporcie.

Walki między członkami zwaśnionych gangów toczą się o gęsto zaludnioną dzielnicę Cite Soleil. Między 8 a 17 lipca każdego dnia w stolicy Haiti ginęło średnio 21 osób. Oznacza to jedną śmierć co 68 minut.

Łącznie 471 osób zostało zamordowanych, rannych lub uznanych za zaginionych, a 140 domów zniszczono. Około 3 tys. mieszkańców zostało zmuszonych do ucieczki. Wielu nie ma do czego wracać, a inni nie mają odwagi opuścić swoich domów z obawy, że zostaną zabici przez zbłąkane kule.

Epidemia przemocy wybuchła w Republice Haiti po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise'a, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku, ale osiągnęła nowy poziom od czasu bitwy, która wybuchła 8 lipca między dwiema organizacjami przestępczymi, znanymi jako G9 i G-Pep – wyjaśniło we wtorek BBC.

Po śmierci Moise'a wraz z narastającym kryzysem społeczno ekonomicznym w tym niemal 12-milionowym karaibskim kraju, wzmagała się przestępczość. W szczególności zaś rosła liczba porwań dla okupu, gwałtów i napadów z bronią w ręku. Według danych ONZ między styczniem a majem 2022 roku 540 osób w całym kraju zostało porwanych, a ponad 780 zamordowanych.

Jeden z młodych mieszkańców Brooklynu, części rozległej dzielnicy Cite Soleil, która została najbardziej dotknięta walkami, opisał w wypowiedzi dla ONZ jak zmieniło się jego życia od czasy wybuchu przemocy.

- Idę spać i budzę się przy dźwiękach wystrzałów, to bardzo stresujące. Ale nawet, gdy strzelanina mnie przeraża, staram się wykorystywać rytmiczne dźwięki wystrzeliwanych pocisków, aby zapaść w sen. To jedyny sposób, w jaki mogę przetrwać – powiedział młody człowiek.

W związku z przerwami w dostawach paliwa, żywności i wody pitnej Światowy Program Żywnościowy i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) zaczęły dostarczać bezpośrednią pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Cite Soleil.

Źródło: PAP

Źródło:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl