Sezon grzewczy 2022/2023 rozkręca się. Za co dokładnie płacimy w cenie ciepła?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wśród kosztów które ponosimy w związku z ogrzewaniem są opłaty stałe i zmienne.
Wśród kosztów które ponosimy w związku z ogrzewaniem są opłaty stałe i zmienne. Sławomir Kowalski / Polska Press
Wraz z nastaniem sezonu grzewczego wielu Polaków zastanawia się, na jakim poziomie będą tegoroczne ceny ciepła i czy nagle nie wzrosną. Jak działa zatem rynek ciepłowniczy i za co dokładnie płacimy, aby było ciepło w mieszkaniu?

Spis treści

Odbiorcami ciepła od przedsiębiorstw ciepłowniczych są w dużej części wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. I to te podmioty dzielą i rozliczają koszty ciepła dla swoich mieszkańców. Koszty ogrzewania są przeważnie płacone w formie zaliczkowej, jako jedna z części składowych czynszu.

Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że w Polsce taryfowaniu podlega blisko 400 koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, a taryfy dla poszczególnych przedsiębiorstw obowiązują w różnych okresach - stąd ich zatwierdzanie to proces ciągły, rozłożony na cały rok (a nie np. jak na rynku energii pod koniec roku na nowy rok kalendarzowy).

Pod względem ilości źródeł, dominują ciepłownie – jest ich 246 (co stanowi 64,9 proc.). Jednak wytwarzają one tylko ok. 37 proc. ciepła ogółem.

Warto również podkreślić, że rynek ciepła w naszym kraju jest silnie zróżnicowany – przedsiębiorstwa różnią się znacząco m.in. pod względem wielkości, infrastruktury wytwórczej, sieciowej i ich stanu czy charakterystyki odbiorców.

Za co płacimy w cenie ciepła?

Warto zatem wiedzieć co dokładnie wchodzi w skład opłat za ciepło.

Wśród kosztów, które ponosimy w związku z ogrzewaniem, są opłaty stałe i zmienne.

Do kosztów stałych należy:

  • Cena za zamówioną moc cieplną (wyrażona w złotych za MW) – czyli inaczej mówiąc, opłata za ilość mocy zamówionej w MW x cena jednostkowa za zamówiona moc cieplną. Opłata pobierana jest w 12-miesięcznych stałych ratach, tak, aby rozłożyć koszty równomiernie w ciągu roku i nie obciążać jednorazowo klienta. Dotyczy on ciepła i ciepłej wody użytkowej.
  • Opłata przesyłowa stała (MW) – to opłata stała za usługi przesyłowe mocy zamówionej: ilość mocy zamówionej w MW x cena jednostkowa za przesył zamówionej mocy cieplnej. Podobnie jak opłata za moc, płatna jest w 12-miesięcznych ratach i dotyczy ciepła i ciepłej wody użytkowej.

Z kolei do kosztów zmiennych należy:

  • Opata za ciepło (wyrażona w złotych za GJ) – to opłata za rzeczywiste zużycie ciepła (ilość zużytego ciepła w GJ x cena jednostkowa ciepła), płatne co miesiąc. Dotyczy ciepła i ciepłej wody użytkowej.
  • Opłata przesyłowa zmienna (GJ) – jest to opłata zmienna za faktyczne zużycie ciepła (ilość zużytego ciepła w GJ x cena jednostkowa ciepła), płata co miesiąc. Również dotyczy ciepła i ciepłej wody użytkowej.
  • Opłata za nośnik ciepła (wrażona m3) – występuje wówczas, gdy z winy właściciela instalacji konieczne było uzupełnienie nośnika, czyli wody sieciowej ‒ wyrażona odpowiednio w złotych za metr sześcienny lub za tonę.

Jak przedsiębiorstwa naliczają opłaty?

Koncesjonowane przedsiębiorstwa wytwarzające ciepło, jak i zajmujące się jego przesyłaniem i dystrybucją są zobligowane, by ceny i stawki opłat proponowane odbiorcom przedstawiać w postaci taryf, które zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Kalkulują więc swoje przychody i na tej podstawie konstruują taryfy przedstawiane regulatorowi.

Regulator prowadząc postępowania administracyjne, analizuje koszty dostarczania ciepła do odbiorców, bazując na obowiązujących przepisach prawa oraz informacjach przedstawionych przez wnioskodawców, dotyczących m.in. realizacji remontów, zakresu przeprowadzonych inwestycji, w tym modernizacji źródeł i sieci ciepłowniczych oraz szeregu innych danych mających wpływ na wysokość cen i stawek opłat w taryfie.

- To od przedsiębiorstw zależy, czy i kiedy złożą regulatorowi wnioski o zmianę taryf. Od przedsiębiorców zależy także przedstawiony w tych wnioskach poziom kosztów przyjmowanych do kalkulacji taryf – zwraca uwagę Rafał Gawin, prezes URE.
Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty wraz z uzasadnioną wysokością zwrotu z kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność gospodarczą związaną z zaopatrzeniem w ciepło.

Oznacza to, że regulator, prowadząc postępowania o zatwierdzenie taryf dla ciepła, dokonuje analizy porównawczej różnych przedsiębiorstw energetycznych prowadzących taki sam rodzaj działalności gospodarczej w zakresie zaopatrzenia w ciepło.

Zmiana taryfy przez przedsiębiorców

Prezes URE prowadzi takie postępowania również w sytuacji, kiedy przedsiębiorcy zawnioskują o zmianę taryfy obowiązującej w danym roku. Z tego prawa w 2022 roku wyjątkowo często korzystali wytwórcy ciepła, argumentując swoje wnioski wzrostem kosztów zakupu węgla i gazu wykorzystywanego do produkcji ciepła oraz wzrostem kosztów związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2.

Odmowa zatwierdzenia nowej taryfy bądź zmiany taryfy ma miejsce w przypadku, gdy w ocenie regulatora koszty przedstawione przez przedsiębiorstwo we wniosku taryfowym nie są uzasadnione lub gdy przedstawiona do zatwierdzenia taryfa została przez przedsiębiorstwo skalkulowana niezgodnie z zasadami i wymogami określonymi przez ustawę Prawo energetyczne i rozporządzenie taryfowe.
Źródło: URE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sezon grzewczy 2022/2023 rozkręca się. Za co dokładnie płacimy w cenie ciepła? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl