Zdrowy rozsądek to odpowiedź na trudne czasy. Jak skomponować listę zakupów, żeby nie zbankrutować?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Lista zakupów pozwoli na zaoszczędzić czas i pieniądze.
Lista zakupów pozwoli na zaoszczędzić czas i pieniądze. Andrzej Banas
Szalejąca inflacja i będąca jej następstwem drożyzna, wymusza na konsumentach zmianę swoich zakupowych nawyków. Jednak umiejętność planowania rozsądnych zakupów pozwoli nam, także w przyszłości, zaoszczędzić czas i pieniądze. W utrzymaniu samodyscypliny pomoże nam solidnie zrobiona lista zakupów, która odciąży nasze myśli, sprawi, że nie kupimy zbędnych rzeczy i niczego ważnego nie zapomnimy.

Spis treści

Wyszliście z pracy i po drodze chcecie zrobić szybkie zakupy na najbliższe kilka dni. Wchodząc do najbliższego sklepu, myślami jesteście jeszcze przy ostatnim wykonywanym zawodowym zadaniu i zastanawiacie się, ile pracy zostawiliście na jutrzejszy poranek. Przemierzając szybkim krokiem sklepowe półki, usiłujecie przypomnieć sobie kilka rzeczy, które będą wam w najbliższym czasie bezwzględnie potrzebne. W międzyczasie ktoś dzwoni, a na telefon dostajecie kilka super ważnych powiadomień. Wychodzicie ze sklepu i jedziecie do domu. Ale już po rozpakowaniu toreb, zdajecie sobie sprawę: „Potrzebna będzie kolejna wizyta w sklepie”.

Co więcej, portfel świeci pustakami, choć najpotrzebniejszych rzeczy brak. A wystarczyło wcześniej zaplanować swoje zakupy i spisać na bieżąco, co nam będzie potrzebne.

Po co robić listę zakupów?

Zrobienie listy niezbędnych artykułów ma wiele zalet.

  • Kto nie ma w głowie, ten ma w nogach. Dzięki liście zakupów nie będziemy chaotycznie biegać między sklepowymi regałami, a nierzadko wracać od sklepu, gdy się nam coś przypomni.
  • Samodyscyplina to podstawa. Lista, której będziemy ściśle się trzymali, jest też doskonałą metodą nauczenia się samodyscypliny, zwłaszcza dla osób, które wychodzą po chleb, a wracają z dwiema torbami nieplanowanych zakupów.
  • Oszczędność pieniędzy. Nawiązując do poprzedniego punktu, lista zakupów jest także odpowiedzią na czasy szalejącej drożyzny. Kupując jedynie rzeczy, które są nam niezbędne, możemy zaplanować swój budżet, nie narażając się, że pod koniec miesiąca nasza ewentualna lista będzie znacznie krótsza.
  • Spokój ducha. No i najważniejsze – mając przy sobie listę zakupów, wiemy, że wrócimy do domu z tym, po co przyszliśmy. Sam fakt posiadania listy uspokaja i pozwala na bezstresowe zakupy.

Zanim ułożymy listę

Nim zabierzemy się za przygotowanie listy sprawunków, trzeba ustalić kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze musimy określić, na jak długo mają nam starczyć zrobione zakupy. Łatwiej będzie przygotować listę na kilka dni, niż na np. miesiąc. Częstsze zakupy to gwarancja większej świeżości towaru, z drugiej strony większe ryzyko wydania pieniędzy na rzeczy, które nie są artykułami pierwszej potrzeby.

W drugiej kolejności pozostaje nam przegląd lodówki i zastanowienie się, co – oprócz artykułów spożywczych – będzie nam w najbliższym czasie niezbędne. Warto sprawdzić daty ważności produktów oraz przejrzeć szafki, gdzie trzymamy np. chemię gospodarczą i inne niezbędne rzeczy.

Jak sporządzić funkcjonalną listę zakupów?

Istnieje szereg elementów, które sprawią, że nasza lista zakupów stanie się sposobem na oszczędzanie czasu i pieniędzy.

  • Pamiętajmy, że podstawowa lista zakupów to te produkty, które używamy na co dzień, bez względu na planowane akurat menu i od takich pozycji powinniśmy zacząć.
  • W dalszej kolejności, sporządzając listę zakupów, najlepiej zaplanować swoje tygodniowe posiłki. Wówczas łatwo dobierzemy produkty potrzebne do przyrządzenia naszych ulubionych potraw.
  • Oczywiście w zależności od ilości domowników powinniśmy pomyśleć o właściwych ilościowych proporcjach każdego produktu.
  • Jeśli jesteśmy dobrze zaznajomieni z asortymentem sklepu, w którym robimy zakupy, listę można ułożyć tak, aby zaczynała się od towarów, które znajdują się najbliżej wejścia, a następnie przechodziła do kolejnych działów, zgodnie z ich usytuowaniem w sklepie.
  • Pisząc listę zakupów, możemy podzielić produkty na grupy. Dzięki temu zakupy przy kasie pójdą o wiele sprawniej.
  • Aby uniknąć częstego wychodzenia na zakupy, na naszej liście zmieścić możemy zapas niektórych produktów np. produktów zbożowych, mięsa, jajek, czy suchych nasion roślin strączkowych.

A może lista elektroniczna?

Dzisiejsza technologia daje nam dużo możliwości, także w zakresie robienia tradycyjnych zakupów.

Każdy, kto ma smartfona może pomyśleć o elektronicznej aplikacji do zrobienia lisy zakupów lub po prostu zapisać ja w notatniku naszego telefonu.

Takie rozwiązanie ma kilka znaczących zalet:

  • Jedną z nich jest przejrzysta forma listy, która z reguły jest bardziej wyraźna i estetyczna niż lista ułożona ręcznie.
  • Istotnym czynnikiem jest również większa możliwość wprowadzania zmian, jeśli w ostatniej chwili przypomnimy sobie o ważnym elemencie naszych zakupów.
  • Większość osób telefon komórkowy na niemal zawsze przy sobie, więc jest mniejsza szansa, że zapomnimy listy sporządzonej naprędce.
  • Są aplikacje, które umożliwiają dzielnie się listą zakupów z innymi domownikami, w związku z tym, każdy może dopisać do niej, to co jest mu aktualnie niezbędne.
  • Elektroniczna lista zakupów umożliwia także tworzenie szablonów. Dzięki temu, gdy np. urządzimy imprezę urodzinową dla naszego dziecka, za rok będziemy mniej więcej wiedzieć, co należy kupić.
  • Na liście takiej można zamieścić także inspirację prezentów dla rodziny i znajomych i wykorzystać ją, kiedy nadarzy się odpowiednia okazja.

Liczba dostępnych na rynku aplikacji do robienia zakupów jest ogromna. Wśród nich wymieć można takie jak: Ta lista zakupów, Bring, Listonic, Blix czy MojaGazetka. Wiele sklepów oferuje własne aplikacje, są one także często dostępne w menu naszych smartfonów.

Bez względu na to, czy lista będzie miała formę tradycyjną, czy elektroniczną, nic nie zastąpi dobrego planowania i samodyscypliny na zakupach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowy rozsądek to odpowiedź na trudne czasy. Jak skomponować listę zakupów, żeby nie zbankrutować? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl