Tak oszuści oszukują podczas sezonów wielkich wyprzedaży
Trwa sezon wielkich wyprzedaży. To czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy szuka się najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też prężnie działają i cyberprzestępcy, chcąc na różne sposoby zdobyć nasze poufne dane, a w konsekwencji wyłudzić pieniądze.
- Oszuści wykorzystują szał zakupowy by wyłudzić od nas jak najwięcej pieniędzy [...]. Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w Internecie - podkreśla sierż. Aldona Domaszk, oficer prasowy KPP w Kartuzach.
Jak nie dać się nabrać oszustom?
Owe zasady to:
- wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów,
- szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
- pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online,
- sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny),
- dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,
- nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej,
- korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem,
- przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego – wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii,
- dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.
Ponadto jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych. Ostatnio zdarzają się też oszustwa „na nieopłaconą paczkę”.
- Dostajemy wtedy SMS-a odnośnie paczki, która została wstrzymana i należy dopłacić pieniądze by do nas dotarła. W wiadomości również znajdziemy link, którego nigdy NIE OTWIERAMY! - dodaje rzeczniczka kartuskiej policji.
Stosując się do wyżej przedstawionych zasad i po prostu pozostając uważnym, rozważnym, zapewnimy sobie spokojny czas wielkich wyprzedaży.
ZOBACZ TEŻ:
Okradli 76-latkę na 150 tysięcy złotych! Oszuści poszukiwani przez policję. Rozpoznajesz ich?
