Siatkarska Liga Narodów. Polska zaczęła rywalizację od wygranej z Włochami

Łukasz Pado
Łukasz Pado
Polska na inaugurację Ligi Narodów 2021 pokonała Włochy 3:0
Polska na inaugurację Ligi Narodów 2021 pokonała Włochy 3:0 FIVB
Reprezentacja Polski pokonała 3:0 Włochów w pierwszym swoim meczu w siatkarskiej Lidze Narodów. Odmłodzona kadra Italii dostała tęgie lanie od ekipy trenera Vitala Heynena. Jutro Polacy zagrają z Serbią.

Polacy nie mieli litości dla znacznie odmłodzonej kadry Włoch. Nasza reprezentacja górowała nad rywalami w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i korzystny wynik nie był zagrożony nawet na moment.

Zaskoczyć nieco mógł wyjściowy skład, w którym zabrakło m.in. Wilfredo Leona, Fabiana Drzyzgi czy Bartosza Kurka. Zamiast tego zagrali m.in. Tomasz Fornal, Grzegorz Łomacz i Maciej Muzaj.

Polacy, którzy są jednym z faworytów do wygrania całego turnieju i od samego początku pokazali swoją moc, choć ich gra nie była na najwyższym poziomie, to na Włochów zdecydowanie wystarczyło.

Już na początku pierwszego seta Polska objęła nieznaczne prowadzenie (4:2, 7:4), które z czasem zaczęło rosnąć. Kluczem do zwycięstwa był serwis. Biało-czerwoni ostrzeliwali rywali, zdobyli w całej partii, aż pięć asów, jednocześnie świetnie radząc sobie z zagrywką rywala. Największy strach wśród włoskich przyjmujących budzili Muzaj, Bartosz Bednorz i Mateusz Bieniek. Cała trójka popisywała się zarówno asami, jak i znacząco utrudniała rywalom rozegranie skutecznej akcji. Włosi przebudzili się nieco w końcówce seta, ale było już zdecydowanie za późno.

Drugi set był jedyny, w którym były emocje. Polska była w nim na prowadzeniu w pierwszej jego części, ale w połowie partii rozkręcili się gospodarze. Bardzo dobra gra w bloku dała ekipie Italii i prowadzenie (17:15). Gdy wydawało się, że ten set może zakończyć się wygraną Włochów, plany pokrzyżowali im Bieniek i Muzaj, którzy znów pokazali klasę w polu serwisowym.

Końcówka drugiej partii całkowicie podcięła skrzydła Włochom, którzy w kolejnej nie byli już w stanie zagrozić Polakom. Biało-czerwoni wygrali pewnie i już mogą szykować się do kolejnego meczu.

W sobotę rywalem Polski będzie Serbia. Początek tego meczu o godzinie 16.

Polska – Włochy 3:0

Sety: 25:19, 25:20, 25:18

Polska: Łomacz 2, Muzaj 14, Kłos 12, Bieniek 12, Bednorz 7, Fornal 10, Wojtaszek (libero). Trener Vital Heynen.

Włochy: Sbertoli 2, Nelli 10, Michieletto 7, Cortesia 2, Galassi 6, Battolo 11, Balaso (libero) oraz Spirito, Federici, Pinali, Recine. Trener Antonio Valentini.

Sędziowali Cespedes Lassi Denny Francisco (Dominikana), Casamiquela Hernan Gonzalo (Argentyna).