Szef MSWiA w czwartek w Radiowej Jedynce był pytany o losy projektu. Przekazał, że w środę projekt pozytywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Bardzo długa, gorąca dyskusja, za którą dziękuję samorządom. (...) Jestem zadowolony, że ta dyskusja budzi merytoryczne emocje - powiedział Siemoniak.
Dodał, że w czwartek projektem zajmie się Stały Komitet Rady Ministrów.
To jest ta ostatnia furtka przed posiedzeniem Rady Ministrów. Jeżeli dzisiaj na stałym komitecie nic się nie wydarzy, w sensie jakichś uwag, jeszcze jakichś problemów, to we wtorek stanie (on) na posiedzeniu Rady Ministrów. Będzie to bardzo ważny moment. Wypełnienie bardzo ważnej potrzeby, bo rzeczywiście pilnie się musimy jako rząd, jako państwo, samorządy, obywatele - zająć ochroną ludności i tworzeniem obrony cywilnej, budowaniem systemu. To zajmie wiele lat i pochłonie dziesiątki miliardów złotych, ale trzeba z tym już startować - ocenił.
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej określa, że na system ochrony ludności w Polsce składają się organy administracji publicznej i podmioty wykonujące zadania ochrony ludności, a także zasoby ochrony ludności. Organami ochrony ludności są: wójt lub burmistrz czy prezydent miasta, starosta, marszałek województwa, wojewoda, ministrowie kierujący działami administracji rządowej i minister spraw wewnętrznych.
Podmiotami ochrony ludności są m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednostki organizacyjne PSP, ochotnicze straże pożarne, służby, inspekcje i straże, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze, społeczne organizacje ratownicze, a także podmioty gospodarcze zapewniające podstawowe usługi społeczne.
System ochrony ludności na poziomie centralnym ma być koordynowany przez szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności (RZOL). Będzie to organ, który m.in. będzie doradzał rządowi w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej.
Podstawowym założeniem systemu ochrony ludności jest możliwość jego działania w formule obrony cywilnej, czyli w czasie wojny. W takim wypadku szef MSWiA stanie się krajowym organem obrony cywilnej - Szefem Obrony Cywilnej.
Źródło:
