Silny wiatr nie odpuszcza. Będzie wiało w nocy i w sobotę. Wysłano alert RCB. Zobacz, gdzie będzie wichura

Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Silny wiatr w Polsce nie odpuszcza. Weekend również zapowiada się wietrznie, a przynajmniej jego część. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało już alert RCB. Zobaczcie, gdzie będzie wiało

Spis treści

Pogoda na piątek i sobotę - 27 i 28 września

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy niż z głównym ośrodkiem nad Finlandią. Zasięg układów wysokiego ciśnienia zaznacza się na południowym zachodzie i krańcach wschodnich kontynentu. Polska będzie pod wpływem wspomnianego niżu. Strefa pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego oddziałuje na wschodnią Polskę. Napływa powietrze polarne morskie.

W piątek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Na Pomorzu lokalnie burze. Prognozowana suma opadu miejscami na Podkarpaciu około 10 mm. Temperatura maksymalna od 17 st. C, 19 st. C na północnym zachodzie, 20 st. C, 22 st. C w centrum i na południu do 22 st. C, 23 st. C na wschodzie. W rejonach podgórskich miejscami spadki do około 17 st. C. Wiatr umiarkowany, przejściowo dość silny, w rejonach podgórskich Sudetów w porywach około 60 km/h, nad morzem do 75 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, a w Karpatach do 80 km/h. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, na wybrzeżu i na południu lokalnie burze. Prognozowana suma opadu na południowo wschodnich krańcach kraju od 10 mm do 15 mm, a w Karpatach lokalnie do 25 mm. Temperatura minimalna przeważnie od 10 st. C, 12 st. C na północnym zachodzie, około 13 st. C w centrum do 15 st. C na południowym wschodzie kraju. W rejonach podgórskich miejscami spadek temperatury do około 7 st. C, 9 st. C. Wiatr umiarkowany okresami porywisty, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich i nad morzem wiatr okresami dość silny, w porywach do około 60 km/h. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 110 km/h, a w Karpatach około 90 km/h, nad ranem słabnący do 55 km/h. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. W dalszym ciągu prognozowana suma opadu w Karpatach lokalnie do 20 mm. Temperatura maksymalna od 14 st. C, 15 st. C na północnym zachodzie, 16 st. C, 18 st. C w centrum i na południu do 19 st. C, 20 st. C na wschodzie. W rejonach podgórskich miejscami spadki i tam 11 st. C, 14 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Na wybrzeżu wiatr okresami w porywach do 90 km/h.

Silny wiatr w Polsce - wysłano alert RCB

W związku z prognozą pogody na ostatni weekend września, pojawiły się pierwsze ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już alert RCB w tej sprawie.

"Uwaga! W nocy i jutro (27/28.09) prognozowany silny wiatr. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie" - czytamy.

Taki alert otrzymali odbiorcy przebywających na części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przy swoim alercie RCB zamieściło mapę, na której dokładnie widzimy, który obszar jest zagrożony silnym wiatrem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również wystawił ostrzeżenia przed silnym wiatrem - zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. W przypadku prognoz IMGW, silny wiatr pojawi się również w części województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak się uchronić przed wichurą i silnym wiatrem?

Wraz z zapowiadanymi wichurami, jednostki samorządu terytorialnego czy lokalne służby często zamieszczają w internecie wskazówki, jak powinniśmy się zachować podczas silnego wiatru. W związku z tym jesteśmy w stanie wymienić kilka punktów, których należy przestrzegać podczas wichur.

Gdy zagraża nam silny wiatr, najważniejsze, by:

  • Przebywać wewnątrz pomieszczeń;

  • Zabezpieczyć przedmioty poza domem, takie jak meble ogrodowe, śmieci czy kwiaty doniczkowe, które mógłby porwać wiatr;

  • Zamknąć wszystkie okna i drzwi;

  • W przypadku podróży samochodem - uważnie obserwować drogę i drzewa oraz linie energetyczne, które mógłby obalić wiatr;

  • Nie parkować pod drzewami i w pobliżu budynków o słabej konstrukcji;

  • Przygotować się na możliwość zerwania linii energetycznych i brak prądu - przygotować zapasy żywności i wody na kilka dni, a także zaopatrzyć się w przenośne latarki, świeczki czy zapasowe baterii.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek B.
27 września, 19:59, Grzegorz:

PGE profesjonalny operator energii

I PGE Narodowy - nieprofesjonalne nagłośnienie ;)

G
Grzegorz
PGE profesjonalny operator energii
c
czochraj bobra
Wczoraj na Podkarpaciu nieopodal jego stolicy powiał wiaterek i pięknod upy z PGE wymienili bezpiecznik po 8 godzinach.

Należy zlikwidować tą cyrkową instytucję z lalkami przy telefonach bo co drugi mieszkaniec ma uprawnienia elektryczne i od ręki wymieni BMa,a tą śmieszną instytucję zlikwidować bo zamiast służyć ludziom zachowują się jak królewicze
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl