Wstrząs w Katowicach
- Do wstrząsu doszło o godzinie 1.24 - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, właściciela kopalni. - To był wstrząs o średniej sile i wynosił 2x10 do 7 J.
Doszło do niego na ścianie XVb-S, w pokładzie 510/3. Na dole nikt nie ucierpiał. Kopalnia pracuje normalnie. Do Polskiej Grupy Górniczej do tej pory dotarły 4 informacje o odczuwalnym wstrząsie na powierzchni.
- Do drugiego wstrząsu doszło o godzinie 12.04 - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, właściciela kopalni. - Jeszcze nie mamy informacji o sile wstrząsu.
Do zdarzenia doszło w tym samym miejscu co poprzednio. Tym razem wycofano załogę z miejsca wstrząsu. Do tej pory odebrano 7 informacji o odczuwalnym wstrząsie, przekazanych z powierzchni.
Nie przeocz
- Nie jedzcie tego! Biedronka, Lidl i IKEA usuwają żywność z toksyczną substancją
- Śmiałe pokazy tańca zaskoczyły dziewczyny w klubie Pomarańcza Katowice
- Mecz GKS-u Tychy z Widzewem przerwany przez racowisko i czarny, gryzący dym
- Lawendowy ogród w Katowicach został otwarty. To największy ogród społeczny w mieście
Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku
- 1992 (kopalnia Czeczot) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
- 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
- 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
- 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
- 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J
W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.
W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowa gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.
Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.
Musisz to wiedzieć
