Plantatorzy z województw lubelskiego i podkarpackiego czekają na zapłatę około 21 mln zł za tytoń dostarczony do FTK w ubiegłym roku. W Sądzie Okręgowym w Lublinie toczą się wobec krasnostawskiej firmy cztery sprawy dotyczące spłaty należności, na kwotę przekraczającą 6,9 mln zł. O problemie rolników pisaliśmy w ostatni wtorek. W czwartek uzyskaliśmy komentarz FTK.
- Pracownicy oraz zarząd dokładają wszelkich starań dla stabilizacji finansowej spółki i szybkiego uregulowania zaległości - czytamy w liście zarządu FTK przesłanym na adres redakcji. Przypomnijmy, że w tym organie zasiadają Akbar Emami i Rene Yves Olivier. W radzie nadzorczej FTK jest natomiast Iman E., który przed dwoma laty usłyszał zarzut działania na szkodę firmy i wierzycieli. Właścicielem fermentowni jest francuska spółka Biosyntec, do której należą też Zakłady Tytoniowe w Lublinie.
Zarząd FTK twierdzi, że płatności dla plantatorów zostały zaplanowane na lipiec i sierpień.
- Spółka rozpoczęła wypłaty, które zostały wyhamowane poprzez bezpodstawne wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie przeciwko FTK w oparciu o dowolną interpretację przepisów i nieprawomocne postanowienia organów skarbowych. Działania te mają wprost na celu doprowadzenie do zachwiania stabilności spółki. (...) W związku z postępowaniem ww. organu administracji państwowej spółka nie jest w stanie przekazać tych środków na spłatę zaległych zobowiązań - czytamy w dalszej części stanowiska.
O komentarz poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie. Ze względu na tajemnicę skarbową, fiskus nie może ujawniać szczegółów toczącego się postępowania odwoławczego.
- Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie nie wszczynał postępowania egzekucyjnego, a prowadził akcyzowe postępowanie podatkowe. Postępowanie bezsprzecznie prowadzone na podstawie obowiązujących przepisów prawa, więc zarzut dowolnej interpretacji przepisów jest absolutnie nieprawdziwy - informuje Marta Szpakowska, rzecznik IAS w Lublinie.
Postępowanie wobec fermentowni dotyczy podatku akcyzowego, do którego płacenia zobowiązane są firmy przetwarzające i produkujące wyroby tytoniowe. Przypomnijmy, podobne problemy stały za cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przez Zakłady Tytoniowe w 2014 roku, co doprowadziło do upadłości firmy.
Carnaval Sztukmistrzów 2017: Cyrkowa Liga Mistrzów w Lublinie
Okazałe zwycięstwo żużlowców Speed Car Motoru Lublin z Kolejarzem Opole
Turniej bokserski na Moście Kultury o puchar 700-lecia Lublina (ZDJĘCIA)
Sukces “Volty”. Film, w którym zagrał Lublin przyciąga widzów
74 adwokatów złożyło ślubowanie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!
