"Słowik", "Wańka" i "Parasol", czyli liderzy starej grupy pruszkowskiej, zostali przesłuchani

Gabriela Jatkowska
Gabriela Jatkowska
we wtorek policja wykonywała czynności na terenie kilku województw. Doszło do zatrzymań, w tym m.in. "Słowika". "Wańki" i "Parasola"
we wtorek policja wykonywała czynności na terenie kilku województw. Doszło do zatrzymań, w tym m.in. "Słowika". "Wańki" i "Parasola" Sylwia Dabrowa
O liderach byłej grupy pruszkowskiej „Słowiku”, „Wańce” i "Parasolu”, terroryzującej stołeczne ulice w latach 90., znów zrobiło się głośno za sprawą zatrzymań, o których jako pierwszy poinformował portal tvp.info. We wtorek CBŚP zatrzymało co najmniej 20 osób.

– Aktualnie mają miejsce czynności procesowe, które potrwają najprawdopodobniej do końca tygodnia. Na ten moment nie udzielamy szerszych informacji – poinformowała w rozmowie z i.pl prokuratura krajowa. Podkomisarz Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP informuje, że policjanci wykonują czynności na terenie kilku województw.

W rozmowie z portalem i.pl mec. Julia Dekoninck zaznaczyła, że prokuratura na ten moment nie złożyła wniosków o tymczasowe aresztowanie. Leszek D., Jarosław P. i Andrzej Z. zostali przesłuchani. - Czekamy na dalsze decyzje prokuratury i ewentualnie sądu - dodaje mec. Dekoninck.

Grupa pruszkowska terroryzowała stolicę
W latach 90. „Parasol”, „Wańka, czy „Słowik” tworzyli jedną z największych grup przestępczych w Polsce, m.in. tych trzech stanowiło część tzw. zarządu grupy. Wachlarz działalności „Pruszkowa” obejmował: pobicia, porwania, handel narkotykami, wymuszenia haraczy. Po zabójstwie z 1999 roku Andrzeja K. "Pershinga", lidera grupy ożarowskiej, niekiedy wskazywanego na pierwszego przywódcę „Pruszkowa”, na współpracę ze śledczymi poszedł Jarosław S. ps. "Masa". W 2000 roku został świadkiem koronnym, co pogrążyło pruszkowski gang.

Za więziennymi murami
„Słowik” był nawet oskarżony o zlecenie zabójstwa gen. policji Marka Papały; został z tego zarzutu uniewinniony i opuścił więzienne mury w 2013 roku. By ponownie tam trafić w 2017 roku za sprawą tzw. przekrętów vatowskich, oszustw podatkowych, rozbojów, czy handlu narkotykami. Według śledczych to właśnie Andrzej Z. stał na czele gangu, który działał między 2014 a 2018 rokiem. Trójka dawnych pruszkowskich gangsterów została wówczas zatrzymana w 2017 roku. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylał kolejno areszty najpierw Leszkowi D. „Wańce”, następnie Januszowi P. „Parasolowi”, w 2020 roku – Andrzejowi Z. „Słowikowi”. Panowie musieli wpłacić po paręset tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Chwilę później „Słowika” ponownie aresztowano w związku z tzw. aferą białołęcką. Chodziło o korumpowanie strażników więziennych w areszcie śledczym Warszawa-Białołęka. Zarzuty w tej sprawie usłyszały trzy adwokatki, broniące m.in. prominentnych członków grupy mokotowskiej, w tym Artura N. „Arcziego”, Sławomira L. „Lepy” czy Wojciecha. S. „Wojtasa”.

"Słowik" jako boss federacji
O „Słowiku” znów zrobiło się głośno po kolejnym wyjściu z aresztu, kiedy jako gość specjalny wziął udział w gali walk MMA – VIP, podczas której Marcin Najman przedstawił Andrzeja Z. jako nowego bossa federacji. „Słowik” przy dźwiękach podkładu muzycznego z „Ojca Chrzestnego” pojawił się na scenie w masce z serialu "Squid Game" na twarzy. Cała sytuacja wzbudziła niesmak i odbiła się szerokim echem.

W sprawie wtorkowych zatrzymań Prokuratura Krajowa ma wydawać komunikat.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl