Wije atakują mieszkańców Ogrodzieńca
Wije są obrzydliwe i wydzielają paskudny fetor. Mają kilka centymetrów długości, czarnobrązową barwę i dziesiątki nóg. Mowa o krocionogach, wijach z gromady dwuparców i rzędu krocionogów właściwych. Od pewnego czasu całymi gromadami wchodzą na posesje i elewacje budynków. Potrafią także wejść do wnętrza budynku. W tym roku ponownie stały się problemem mieszkańców gminy Ogrodzieniec. Na razie mierzą się z nimi mieszkańcy ulicy Kościuszki.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Jak wyglądają wije?
- Mają kilka centymetrów długości
- Mają dziesiątki odnóży
- Należą do gromady dwuparców
- Należą do rzędu krocionogów właściwych
Krocionogi w Ogrodzieńcu. Trwają opryski chemiczne
- To nie jest stan nadzwyczajny. Otrzymaliśmy zgłoszenia od mieszkańców. Przeprowadziliśmy wizje w terenie i zdecydowaliśmy się na podjęcie działań, które pomogą mieszkańcom naszej gminy. To przypadki pojedynczych posesji - tłumaczy Marek Kwoczała, główny specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Ogrodzieniec.
Podjęte działania to przede wszystkim dezynsekcja terenów, na których jest duża ilość krocionogów. Opryski chemiczne prowadzone są cyklicznie przez OSP Kiełkowice. Druhowie z tej jednostki zostali do tego specjalnie przygotowani i przeszkoleni.
Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Któ...
- To planowane etapowe działania. Opryski chemiczne trzeba kilkukrotnie powtórzyć, aby przyniosły rezultaty - dodaje Marek Kwoczała.
Mieszkańcy mogą natomiast zadbać o czystość na swoich podwórkach. Krocionogi najczęściej zamieszkują ściółkę, trawy oraz spróchniałe drewno. Warto zatem pozbyć się nieużywanych rzeczy oraz regularnie wykaszać trawę. Krocionogi gromadzą się także w miejscach, gdzie mają dostęp do roślin, na których mogą żerować.
Szkodliwe substancje w twoim otoczeniu – 10 niedocenianych ź...
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Memoriał Kusocińskiego: Emocje na Śląskim ZDJĘCIA KIBICÓW
- Air Show Fajera 2019 na Muchowcu. Mamy ZDJĘCIA
- Górnik Zabrze traci piłkarzy. Dziesiątka, której już nie ma
- Tak będzie wyglądał nowy rynek w Chorzowie. Otwarcie tuż tuż
Krocionogi w Ogrodzieńcu. To powracający problem
Krocionogi pojawiają się na posesjach głównie w okresie letnim. W gminie Ogrodzieniec są problemem od kilku lat. W poprzednich latach z małymi wijami zmagały się także mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Sławkowa, Będzina i Jaworzna. W tym roku krocionogi pojawiły się także w gminie Godów (powiat wodzisławski).
Krocionogi różnią się wielkością w zależności od gatunku. Mogą mieć od 1-5 mm długości (Polyxenus lagurus) do 5-6 cm (Ommatoiulus sabulosus, Cylindroiulus caeruleocinctus). Tropikalne gatunki krocionogów mogą mieć nawet 30 centymetrów długości.
Śmierdzące wije atakują mieszkańców. Wydzielają toksyczną su...
Krocionogi w Ogrodzieńcu. Czy są niebezpieczne dla ludzi?
- Wije mnożą się bardzo szybko
- Wije wydzielają toksycznąsubstancję pochodną kwasu pruskiego
- Benzochinon zawarty w substancji obronnej może być rakotwórczy
Krocionogi są wijami, które w przyrodzie są pożyteczne. Podobnie jak dżdżownice spulchniają ziemię i przyczyniają się do poprawy jej jakości. Są także bardzo uciążliwe dla ludzi. Głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że w trakcie okresu lęgowego ich ilość bardzo szybko rośnie. Krocionogi składają jaja od maja do września. Samice składają wtedy nawet kilkaset jaj, z których po kilku tygodniach wylęgają się larwy. Młode krocionogi są bardzo podobne do osobników dorosłych.
Zobaczcie koniecznie
Ponadto, ciało krocionogów pokrywa pancerz z otworkami, przez które w sytuacji zagrożenia wydzielana jest ciecz o nieprzyjemnym zapachu. Dzieje się tak, ponieważ substancja jest pochodną kwasu pruskiego. Samo zwierzę w sytuacji stresowej zwija się po prosu w kłębek. Zdaniem władz gmin zmagających się z tym problemem, krocionogi nie stwarzają niebezpieczeństwa dla mieszkańców, ponieważ nie atakują ludzi i nie kąsają ich.
Jednym ze specjalistów w dziedzinie krocionogów jest dr Grzegorz Kania z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który bada te zwierzęta od kilkunastu lat. Przyznaje, że nie ma reguły dotyczącej zajmowania terenów przez krocionogi. Mogą one pojawić się zarówno w środowiskach suchych, jak i wilgotnych. Czy krocionogi mogą być niebezpieczne dla ludzi?
- Krocionogi stanowią zagrożenie epidemiologiczne poprzez bierne przenoszenie bakterii oraz dermatozy spowodowane sekrecjami obronnymi. Obecnie nie ma skutecznych metod zwalczania lub precyzyjnie ograniczenia wzrostu populacji krocionogów - podkreśla dr Grzegorz Kania.
Z jego obserwacji wynika, że krocionogi roznoszą one bakterie. Mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz zaburzeń przewodu pokarmowego. Dotknięcie krocionoga może natomiast zakończyć się miejscowym zapaleniem skóry.
Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach
Marsz Równości w Częstochowie zablokowany
