Śmigłowce AH-64E Apache dla polskiego wojska. MON podpisał dwie umowy offsetowe z Boeing i General Electric

Damian Kelman
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda podpisał dwie umowy offsetowe z firmami Boeing i General Electric. Mają one związek z zakupem śmigłowców AH-64E Apache. "Te śmigłowce pozyskiwane dla Wojska Polskiego wzmocnią w realny sposób bezpieczeństwo naszego państwa" - zapewnił Bejda po podpisaniu umów.

MON podpisał dwie umowy offsetowe

W poniedziałek, 5 sierpnia, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda podpisał dwie umowy offsetowe z firmami Boeing oraz General Electric. Zawarte porozumienie ma związek z zakupem przez polskie wojsko śmigłowców AH-64E Apache.

"Przedmiotem pierwszej umowy jest realizacja 7 zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 400 mln zł. W ramach jej realizacji pozyskane zostaną kompetencje m. in. do przeprowadzania przeglądów i napraw oraz remontów wybranych podzespołów AH-64E" - informuje MON.

Przedmiotem drugiej umowy jest z kolei "realizacja 6 zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad 530 mln zł. W ramach realizacji tej umowy pozyskane zostaną kompetencje do obsługi technicznej silników turbowałowych".

MON wzmacnia bezpieczeństwo Polski?

Podczas podpisania umowy wiceminister obrony narodowej zapowiedział, że to ważny dzień dla polskiej armii.

"Dziś bardzo ważny dzień, dzień podpisania umów offsetowych. Podpsiane dziś umowy powodują wzmocnienie zdolności serwisowych i naprawczych. Chcę podziękować rządowi USA, ponieważ to Kongres musiał wyrazić zgodę na pozyskanie śmigłowców AH-64E" - oznajmił Bejda.

Sekretarz stanu MON dodał, że "te śmigłowce pozyskiwane dla Wojska Polskiego wzmocnią w realny sposób bezpieczeństwo naszego państwa.

"Wierzę, że ten śmigłowiec będzie dobrze służył polskiej armii. Myślę, że dziś wypełnia się to, o czym mówiliśmy, obejmując urząd ministerstwa obrony narodowej. Przede wszystkim nie zapominać o krajowym przemyśle zbrojeniowym" - dodał Paweł Bejda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Nie wiadomo, dlaczego Boening przez półtora roku wstrzymywał zgodę na offset. Nie bardzo można doczytać, czy polonizacja sprzętu będzie dotyczyć tylko radarów i systemów naprowadzania pocisków. A co z łącznością? Co z systemami szyfrowania danych? Co z systemami wykrywania i ustalania współrzędnych obiektów oraz przekazywania danych do stanowisk dowodzenia? Co ze szkoleniem załóg i obsług? Co z częściami zamiennymi, które przecież polski przemysł potrafi wyprodukować? I chyba najważniejsze - czy Apache będą całkowicie polskimi śmigłowcami, prawem do użycia przyznanemu polskiemu dowództwu czy amerykańskimi, stacjonującymi w Polsce, gdzie zgodę na użycie może wydać jakiś [wulgaryzm]ek z USAdministracji? Ciekawe, czy nagła wolta Amerykanów nie ma związku z niedawną aferą wymiany szpionów. Podobno Polska nic nie zyskała. Aby na pewno?
T
Tadeusz
Wojsku jest potrzebna cała gama śmigłowców a nie tylko uderzeniowe.A gdzie transportowe?

W czasach minionych mieliśmy uderzeniowe M-24,transportowe Mi-8 oraz małe Mi-2, zapewne już dawno pojechały na Ukrainę.

Chciałbym zapytać czym różni się ta polityka całkowitej dominacji sprzętu uzbrojenia,zarówno lotniczego jaki naziemnego produkcji amerykańskiej od minionej dominacji ZSRR ? Bo ja twierdzę że wówczas było na pewno więcej miejsc pracy oraz było taniej.
U
USS wojtuś
Wymienią je na naszego
U
USS wojtuś
5 sierpnia, 13:43, USS wojtuś:

Ze śmigłowca to nie wiem, ale jak bym siadł za sterami takiego f-35 to na budynek sztabu bym zrzucił bomby zapalająco-burzące

tylko by było ziuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

O tak bym to zrobił

1. **Przygotowanie do nurkowania**: Na wysokości 1000 metrów, na około 10 km od celu, przygotowuje się do manewru nurkowania.

2. **Rozpoczęcie nurkowania**: Obniżam nos samolotu pod kątem 30-45 stopni, zwiększając prędkość w kierunku celu.

3. **Celowanie**: Podczas nurkowania systemy celownicze wyświetlają dane na HUD, a ja dostosowuje trajektorię, aby uzyskać optymalny kąt zrzutu.

4. **Zrzut uzbrojenia**: Na wysokości około 500 metrów nad celem, dokonuję zrzutu bomb lub odpalenia rakiet.

5. **Podrywanie maszyny**: Natychmiast po zrzucie, podnoszę nos samolotu, wykonując manewr podrywania, aby uniknąć eksplozji i ostrzału ochrony sztabu.

6. **Ewakuacja**: Wykonuje manewry unikowe, aby opuścić obszar celu i powrócić bezpiecznie do pokoju.

voila

U
USS wojtuś
"Po bankructwie kolejnych oddziałów Esprit, teraz także jego europejska centrala rozpoczęła postępowanie upadłościowe. W ostatnich miesiącach marka modowa poszukiwała nabywców na działalność na Starym Kontynencie, ale bezskutecznie. Pracę straci około 1300 pracowników.

Odkąd chińska miliarderka Karen Lo stała się największym akcjonariuszem marki podczas pandemii koronawirusa, Esprit pracował nad nową strategią. Detalista chciał poprawić swoją pozycję rynkową przy utrzymaniu niskich cen i sfokusowaniu oferty na młodych odbiorców. Aby to osiągnąć, Esprit ciął koszty i liczbę dostawców." -

chcieli sprzedawać młodym ludziom w Europie xD
U
USS wojtuś
""Najnowsze doniesienia z Bangladeszu wskazują, że premier Hasina Wajed opuściła Dhakę i udała się w nieznane miejsce po bezprecedensowych ogólnokrajowych zamieszkach. Niektórzy sugerują, że może przyjechać również do New Delhi" - informuje Aditya Raj Kaul, redaktor naczelny TV9 Network."

he he Nie to co wykastrowane polaczki
U
USS wojtuś
Ze śmigłowca to nie wiem, ale jak bym siadł za sterami takiego f-35 to na budynek sztabu bym zrzucił bomby zapalająco-burzące

tylko by było ziuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
W
WiN
Już z mównicy sejmowej mówiono jak się sprawy mają:

"Jakubiak i Krzysztof Bosak ujawniają prawdę o obronności!"

Posiedzenie Sejmu RP nr 12

https://www.youtube.com/watch?v=zn_4p004P0g
Wróć na i.pl Portal i.pl