Sól Epsom ma nie tylko prozdrowotne właściwości. Sprawdź, dlaczego warto zacząć używać gorzką sól w ogrodzie. Jak pomoże roślinom?

Justyna Madan
Justyna Madan
Sól Epsom pomoże również roślinom w domu. Wystarczy wymieszać 2 litry wody z 1 łyżką soli i tą mieszanką podlewać rośliny doniczkowe raz na dwa tygodnie.
Sól Epsom pomoże również roślinom w domu. Wystarczy wymieszać 2 litry wody z 1 łyżką soli i tą mieszanką podlewać rośliny doniczkowe raz na dwa tygodnie. pixabay.com
Sól Epsom, nazywana również gorzką ze względu na swój smak, zawiera dużą ilość magnezu i siarki, które są jednymi z kluczowych składników umożliwiających roślinom wchłanianie pierwiastków niezbędnych do wzrostu. Jest jednym z tych składników, który świetnie sprawdzi się w różnych dziedzinach, nie tylko w kuchni, kosmetykach, czy sprzątaniu mieszkania, ale również w ogrodzie. Jak stosować gorzką sól, aby pomóc roślinom, a nie zaszkodzić?

Spis treści

– Sól Epsom jest przede wszystkim bogatym źródłem pierwiastków: magnezu oraz siarki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Dzięki wysokiej zawartości tych dwóch składników, sól angielska ma dobroczynny wpływ na zdrowie każdego z nas – wyjaśnia mgr farm. Michał Kędzierski, na portalu wapteka.

Sól Epsom, czyli właściwie co?

Sól Epsom (siarczan magnezu) składa się co najmniej z 10% magnezu i 13% siarki. Magnez i siarka są kluczowymi składnikami umożliwiającymi roślinom wchłanianie trzech dużych pierwiastków niezbędnych do wzrostu:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu.

Magnez i siarka są również niezbędne w procesie fotosyntezy, przyczyniając się do produkcji chlorofilu oraz poprawiając smak wielu owoców, orzechów i warzyw. Magnez jest kluczem do kiełkowania nasion i wzmacniania ścian komórkowych, podczas gdy siarka pomaga w produkcji witamin, enzymów i aminokwasów. Sól Epsom zawiera magnez i siarkę w postaci dobrze rozpuszczalnej.

Sprawdź, zanim zaczniesz stosować gorzką sól

Zanim dodasz sól Epsom do swoich roślin upewnij się, jaki masz rodzaj gleby w ogrodzie. Gleba bogata w wapń i potas może mieć niedobór magnezu. Ponieważ rośliny nie wchłaniają łatwo magnezu w kwaśnej glebie, dodatkowy magnez może naprawić sytuację. Obornik zwierzęcy i wiele nawozów syntetycznych zawiera dużo siarczanów, więc jeśli już dodajesz nawozy, które mają delikatny zapach zgniłych jaj, może nie być konieczne dodawanie soli Epsom.

Tak naprawdę może w ogóle nie potrzebować soli Epsom, a dodanie jej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Zbyt dużo magnezu może zakłócać pobieranie wapnia, którego rośliny również potrzebują. W przypadku niektórych roślin, takich jak pomidory brak wapnia może powodować zgniliznę.

Co więcej, nie każdą roślinę trzeba suplementować solą Epsom. Zielone warzywa liściaste, takie jak sałata i szpinak, a także rośliny strączkowe, takie jak groch i fasola, dobrze radzą sobie na glebach o niskim poziomie magnezu.

Jeśli liście ogrodowych roślin żółkną, jednym z problemów może być niedobór magnezu. Innym problemem może być jednak to, że zbyt często je podlewasz i wypłukujesz wszystkie składniki odżywcze z gleby.

Sól Epsom na ratunek w ogrodzie. W czym pomoże?

Okazuje się, że gorzka sól ma wiele zastosowań w ogrodzie. W wielu przypadkach wystarczy mikstura wody z solą, którą pryskamy podstawę roślin lub bezpośrednio na liście.

Źródło: Treehugger, seasalt.com

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl