Badanie przeprowadzono we wrześniu br. Wynika z niego, że obywatele poszczególnych państw Unii Europejskiej coraz częściej wyrażają swoje poparcie dla tej instytucji. W 28 państwach członkowskich o korzyściach z przynależności do Wspólnoty przekonanych jest aż 68 proc. ankietowanych (jest to najwyższy wynik od 1983 r.).
Polska wpisuje się w tę tendencję, a nawet jesteśmy jednym z liderów jeśli chodzi o dostrzeganie korzyści z obecności w Unii. Z badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że polscy ankietowani uważają, iż członkostwo w UE korzystnie wpływa przede wszystkim na nasz wzrost gospodarczy- 46 proc. (wzrost o 9 punktów proc. w porównaniu z badaniem z września 2017), a także na jakość życia w Polsce - 36 proc.
42 proc. Polaków wskazało, że Unia otwiera przed nami nowe możliwości zawodowe.
71 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że gdyby odbyło się referendum na temat wyjścia Polski z UE, to głosowaliby za pozostaniem we Wspólnocie. 11 proc. twierdzi, że zagłosowałoby za opuszczeniem Unii (średnia unijna to 66 proc. za pozostaniem w UE i 17 proc. przeciwko).
W Polsce badania na temat stosunku obywateli do UE przeprowadziła firma Kantar Public. W dniach 10-21 września przeprowadziła 1 034 wywiady bezpośrednie. Natomiast w całej Unii Europejskiej w dniach 8-26 września przebadano 27 474 respondentów.