Polacy wciąż są euroentuzjastami. Gdyby w sprawie ewentualnego opuszczenia Wspólnoty odbyło się referendum - 81,1 proc. rodaków zagłosowałaby za pozostaniem w Unii Europejskiej.
Za wyjściem z UE opowiada się 11 proc. badanych. Z kolei 7,9 proc. odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.
Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, konflikt „wokół mechanizmu uzależnienia wypłaty środków budżetowych i pomocowych od przestrzegania w Polsce praworządności nie wpłynął na poziom naszego poparcia dla członkostwa Polski we Wspólnocie”.
Wysoki odsetek poparcia występuje również wśród wyborców PiS – opowiada się za nim aż 83 proc. wyborców partii rządzącej. W przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej to 95 proc., Lewicy – 97 proc., Koalicji Polskiej – 67 proc., a Konfederacji – 37 proc.
Badanie IBRiS pokazuje, że Polacy są podzieleni w sprawie uzależnienia funduszy unijnych od praworządności w krajach Wspólnoty.
W odpowiedzi na pytanie, czy zgadzają się z unijną propozycją, aby „fundusze rozwojowe dla poszczególnych krajów uzależnione były od oceny stosowania zasad praworządności” - „tak” odpowiedziało 44,8 proc. ankietowanych, a „nie” 44,2 proc.
11 proc. badanych nie miała zdania na ten temat.
