Spór o polskich bohaterów w Muzeum II Wojny Światowej. Wraca pierwotna wystawa. Jest oświadczenie muzeum i odpowiedź byłego dyrektora

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Spór o polskich bohaterów w Muzeum II Wojny Światowej. Wraca kontrowersyjna wystawa. "Takie zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę"
Spór o polskich bohaterów w Muzeum II Wojny Światowej. Wraca kontrowersyjna wystawa. "Takie zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę" Przemyslaw Swiderski
O wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w 2017 roku mówiła cała Polska. Teraz, po zmianie kierownictwa wraca nie tylko ekspozycja, ale także i sam spór. MIIWŚ opublikowało komunikat, w którym ogłasza powrót wystawy głównej w pierwotnej formie i w sposób jednoznaczny mówi o konflikcie z "podłożem politycznym". Do stanowiska instytucji odniósł się także jej były dyrektor, dr. Karol Nawrocki, obecnie dyrektor IPN.

Wraca sporna wystawa MIIWŚ

Sporna kwestia dotyczyła wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Po przejęciu władzy w instytucji przez nową dyrekcję wprowadzono zmiany, z którymi nie zgadzali się twórcy ekspozycji - prof. Paweł Machcewicz, dr Janusz Marszalec, dr hab. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk. W centrum kontrowersji, jakie w 2018 roku były także omawiane w sądzie, było łącznie dwadzieścia różnic od wersji pierwotnej, a w tym sekcje poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, św. ojcu Maksymilianowi Kolbe, Irenie Sendlerowej, Marianowi Rejewskiemu czy rodzinie Ulmów.

- Spór o wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku był jedną z wielkich, toczonych w ostatnich latach w Polsce publicznych debat o historii, sporem o rozumienie polskiego patriotyzmu, starciem dwóch wizji mówienia o przeszłości: refleksyjnej i apologetycznej. Miał też wyraźne podłoże polityczne, będąc konfliktem o to, jak powinny wyglądać relacje między władzą polityczną a sferą nauki i kultury, o to, czy politycy mają prawo naruszać autonomię twórców i badaczy - czytamy w komunikacie muzeum.

Nowa dyrekcja MIIWŚ nazywa zmiany w wystawie "nieprzemyślanymi i sprawiającymi wrażanie przypadkowych". Wskazują też bezpośrednio dr Karola Nawrockiego, byłego dyrektora placówki. Modyfikacje nazwano w komunikacie "pierwszą próbą odgórnego narzucenia jednej wersji II wojny światowej pod hasłem państwowej polityki historycznej", a przedstawienie nowych sylwetek w wystawie "użyciem symbolicznych postaci jako zakładników".

Koniec sporu?

W trakcie procesu sądowego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie uznano, że "MIIWŚ reprezentowane przez dyr. Karola Nawrockiego naruszyło prawa autorskie oraz dobre imię autorów wystawy jako historyków". Nie wydano jednak nakazu przywrócenia pierwotnej wersji wystawy. Wydano za to nakaz zaprzestania wyświetlania animacji IPN-u pt. "Niezwyciężeni". Sąd Apelacyjny podtrzymał ten wyrok.

- W kwietniu 2024 r. kierownictwo nad Muzeum przejęli dwaj autorzy scenariusza – Rafał Wnuk i Janusz Marszalec. W rezultacie 8 maja 2024r., po siedmiu latach od jego usunięcia, na wystawę powrócił film kończący ekspozycję. Przejmujący dokument autorstwa Mateusza Subiety koncentruje się na najważniejszych wydarzeniach po II wojnie światowej, w tym konfliktach ostatnich lat. W zamyśle autorów film ten jest klamrą zamykającą wystawę, a jednocześnie ostrzeżeniem, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze - czytamy na stronie MIIWŚ.

Instytucja wraca więc do pierwotnej wersji scenariusza i wizji autorów sekcji "System obozów koncentracyjnych" oraz części wystawy zatytułowanej "Groza wojny". Muzeum II Wojny Światowej kończy swój komunikat deklaracją "przywrócenia spójności wystawie".

Dr Karol Nawrocki komentuje: "Szokujące"

Dr Karol Nawrocki postanowił odpowiedzieć nie tylko na ostre słowa w komunikacie, ale też skomentował samą wystawę. Podczas zwiedzania towarzyszyli mu dr Marek Szymaniak i dr Tomasz Szturo.

- To, co zobaczyliśmy, jest szokujące. W miejscu, gdzie było wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów, jest czarna dziura. Czarna ściana zamiast pamięci o tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Nowa dyrekcja usunęła także rotmistrza Witolda Pileckiego, a także św. Ojca Maksymiliana Kolbe - opowiada dr Karol Nawrocki na portalu X. - To, co było przedmiotem sporu sądowego przez ostatnie 6 lat i to, co dało się nam, jako dyrekcji, dowieść przed polskim sądem, w nocy z 24 na 25 czerwca zostało po prostu ordynarnie usunięte, ewaporowane z przestrzeni 5 tys. metrów kwadratowych - dodaje.

Były dyrektor zwrócił się również do nowej dyrekcji.

- Zarówno jako prezes IPN-u, jak i były dyrektor MIIWŚ w Gdańsku, chciałbym przekazać prof. Rafałowi Wnukowi, że tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę. Wycinanie i kastrowanie ojca Kolbe, rotmistrza Pileckiego i rodziny Ulmów, będą głęboko w naszej pamięci. Nowa dyrekcja mówi o tym, że to szantaż patriotyczny. Ma doprowadzić do tego, że te wielkie postaci pozostaną na wystawie, a oni temu szantażowi nie ulegną - mówił Karol Nawrocki. - Patriotyzm jest ważną cechą dla każdego urzędnika państwowego. To, co zrobiła nowa dyrekcja, jest wbrew badaniom historycznym i świadomości Polaków o historii XX wieku. Jest po prostu nieprzyzwoite.

Kilka słów do nowej dyrekcji skierował również obecny na nagraniu dr Marek Szymaniak.

- Zwracam się do dra Janusza Marszalca, który jest współodpowiedzialny za ten barbarzyński akt. Jak to jest, że środki, które zostały wydane na wprowadzenie tych zmian na wystawie, są dzisiaj wydatkowane na to, żeby realizować ambicje dr Janusza Marszalca, prof. Rafała Wnuk i osób, które przez kilka lat prowadziły proces z Muzeum II Wojny Światowej i go przegrały. Z wyjątkiem jednej zmiany, wszystkie zostały uznane przez polski sąd - mówił dr Marek Szymaniak.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tüßkö Vision Network
szwaby rządzą POLSKIM muzeum
S
Stefan
Gołym okiem widać kto to wszystko robi. Rudy zdrajca tfffuuuusk potwierdza przynależność do narodu niemieckiego i zrobi wszystko by wybielić swoich przodków i mocodawców.
Wróć na i.pl Portal i.pl