Spis treści
Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Sejm zdecydował ws. projektu ustawy
W piątek Sejm skierował do prac w komisji projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Posłowie byli przeciwko wnioskowi posłów PiS i Lewicy o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem wniosku było 218 posłów, za przyjęciem zagłosowało 209, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Wiceministra Gajewska komentuje sprawę zakazu handlu w niedziele
Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) pytana przez i.pl, jakie jest stanowisko MRPiPS do niedziel handlowych, z uwagi na to, że Lewica jest przeciwko zmianom, a KO je popiera, przypomniała, że „ministerstwo jest prowadzone przez ministrę z Lewicy”. – Ja jestem wiceministrem, więc nasze podejścia do tej sytuacji są zestawiane. Oczywiście, ze względu na to, że jest wśród nas wysoka wrażliwość, jeżeli chodzi o potrzeby pracowników i o prawa pracowników, to pomimo różnic dotyczących samego funkcjonowania handlu w niedzielę, staramy się wypracowywać przepisy, które będą chroniły pracowników – mówiła.
Aleksandra Gajewska podkreśliła, że „niezależnie od tego, jak skończy się w głosowanie w Sejmie związane z niedzielami handlowymi, to wspólnym zadaniem i celem MRPiPS będzie to, żeby pracownicy, jeśli będą mieć pracować w niedzielę, to będą otrzymać za to dzień wolny w tygodniu lub będzie założenie, że niedziel pracujących mogą być tylko dwie, a nadgodziny będą wypłacane. – Cały pakiet, nad którym będziemy pracować, będzie dotyczył tego, by pracownicy mieli prawo do tego, żeby łączyć życie rodzinne z życiem zawodowym – dodała.
Przypomniała, że w MRPiPS trwają prace nad skróceniem tygodnia pracy. – Cały czas trwają analizy tego, czy czas pracy miałby zostać skrócony w dniach, czy w godzinach. Rozpatrujemy, jakie rozwiązania dotyczące skrócenia czasu pracy są wprowadzone w innych państwach. Takie rozwiązania rzutują również na handel oraz na inne branże. Jeżeli będziemy mieli decydować się na pilotaże w zakresie skrócenia czasu pracy, to będziemy szukać rozwiązań, które z konkretnymi pracodawcami będą wypracowywane. Jeżeli tydzień pracy zostanie skrócony, to w ogóle trzeba będzie w inny sposób podejść do organizacji pracy – podkreśliła.
Co zakłada projekt ustawy ws. dwóch niedziel handlowych?
Projekt nowelizacji ustawy zakazującej handlu w niedziele złożyli pod koniec marca posłowie Polski 2050. Projekt przewiduje dwie niedziele handlowe w miesiącu. Za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
W uzasadnieniu do projektu stwierdzono, że wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018 zakaz handlu w niedziele nie przyczynił się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.
Zakaz handlu w niedziele. Kiedy są niedziele handlowe w 2024 roku?
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku:
- ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia,
- niedziela przed Wielkanocą,
- dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?