- Wczoraj nie mogłam na chwilę przystanąć w ogrodzie, trzeba było się ciągle ruszać, bo inaczej od razu dopadały nas komary - mówi mieszkanka wsi pod Nakłem nad Notecią. Takich głosów jest dużo więcej, bo i komarów w tym roku mamy sporo.
Czy komary mogą roznosić groźne choroby?
"Słyszałam, że komary mogą być niebezpieczne, powodować choroby. Na ile mogą być groźne dla naszego zdrowia?" - pyta kolejna Czytelniczka. Z odpowiedzią spieszy Główny Inspektorat Sanitarny, który wyjaśnia, że "obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień".
To Cię może też zainteresować
To właśnie mokry maj, a potem podtopienia spowodowane występującymi z koryt rzekami są powodem zwiększenia liczby komarów w Polsce. Narzekają na nie mieszkańcy od Bałtyku, aż po Tatry. Stojąca woda jest idealnym miejscem do namnażania się komarów.
Jak chronić się przed komarami?
GIS: "Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych".
Sposoby walki z komarami. Inspektorat podaje metody ochrony:
- unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
- stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
- stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
- stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary. Środki te dostępne są w różnych postaciach:
- repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę – w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek,
- elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym; do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym. Parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami,
- spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco,
- lampa owadobójcza – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich; zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo,
- środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania – do użytku na zewnątrz.
Kiedy chcesz sie spryskać "na komary", rób to z głową
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary, podkreśla, żeby pamiętać o swoim zdrowiu. "Produkty biobójcze, które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia".

Decydując się na zakup repelentów, powinniśmy zwrócić uwagę, czy produkt posiada pozwolenie na obrót (czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny).
Ważne, żeby przeczytać etykietę, gdzie znajdziemy instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. "Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź, czy któryś ze składników Cię nie uczula".
Kiedy już wrócimy do domu i nie mamy potrzeby odstraszania w ten sposób komarów, powinniśmy dokładnie umyć popryskane miejsca oraz ręce.
______________________
Agro Pomorska odcinek 66
