Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się we wtorek z przedstawicielami związku zawodowego pracowników oświaty. W spotkaniu wzięli udział także wiceministrowie Marzena Mchałek oraz Dariusz Piontkowski.
- Wracamy do normalności w związku z lepszą sytuacją pandemiczną i nie czekamy. Oprócz wznowienia nauki stacjonarnej na wszystkich szczeblach, to przystępujemy do bardzo ważnych dyskusji w związku z zawodem nauczyciela – mówił podczas konferencji po spotkaniu minister Czarnek.
Dodał, że „przyświecają nam wspólne cele”. – Tym celem jest zdecydowane uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela i zwiększenie etosu pracy nauczyciela, i co do tego nie ma żadnych różnic – zaznaczył.
Szef resortu przypomniał, że 29 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty i wtedy to uzgodniono, że 18 maja będzie kolejną datą spotkania.
- W międzyczasie opracowaliśmy kierunkowe propozycje dyskusji na temat zmian w statusie zawodowym nauczyciela po to, żeby wprowadzić stabilizację zatrudnienia, stabilizację wynagrodzenia. Wszystko po to, żeby nauczyciel miał więcej czas na to, co jest jego misją, czyli na pracę z uczniem, żeby nie musiał zajmować się biurokracją w takiej skali, jak to jest dzisiaj – podkreślił minister.
Czarnek przekazał, że te postanowienia spotkały się z różnym odbiorem na spotkaniu, jednak nikt nie zakwestionował konieczności dalszych prac.
Dodał, że inaczej kształtowały się głosy przedstawicieli samorządów, a inaczej przedstawicieli związków zawodowych.
- Efektem końcowym tego spotkania, bardzo dobrego spotkania, za które dziękuję wszystkim bez wyjątku, jest powołanie trzech zespołów tematycznych, których skład ustalimy jeszcze w tym miesiącu – przekazał minister.
Będą to trzy zespoły: zespół ds. wynagrodzenia i pensum nauczyciela, zespół ds. awansu zawodowego nauczyciela oraz zespół ds. oceny pracy nauczyciela i de biurokratyzacji pracy nauczyciela. - Na koniec tego miesiąca zostanie ustalony termin posiezeń tych trzech zespołów – dodał polityk.
