Stobnica: Sprawą budowy zamku w Puszczy Noteckiej zainteresowało się Ministerstwo Środowiska

MRT
Stobnica: Sprawą budowy zamku w Puszczy Noteckiej zajmie się Ministerstwo Ochrony Środowiska?
Stobnica: Sprawą budowy zamku w Puszczy Noteckiej zajmie się Ministerstwo Ochrony Środowiska? Google Maps
Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, sprawą budowy zamku w Stobnicy (gm. Oborniki) zainteresowało się także Ministerstwo Środowiska, które chce wyjaśnień od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T., której właściciele - rodzina Nowaków - byli związani z ogromną, poznańską marką odzieżową Solar.

Czytaj: Stobnica: Poznańska spółka stawia olbrzymią budowlę w sercu Puszczy Noteckiej. Do kogo należy zamek?

Zgodę na budowę budynku o wysokości 15 kondygnacji, w tym 14 nadziemnych i 1 podziemnej wydała m. in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, która wcześniej zażądała od inwestorów przygotowania raportu oddziaływania na środowisko. W budynku zaprojektowano 46 lokali mieszkalnych z przewagą apartamentów, a także funkcji towarzyszących.

Polecamy: Zamek w Stobnicy: Czy inwestor odpowiada na pytania?

Co ciekawe, wcześniejsze, alternatywne opisy przedsięwzięcia przewidywały także budowę centrum fitness, baseny, sale gimnastyczne, sale sportowe, bibliotekę, salę teatralną. Aktualny budynek przeznaczony jest na 97 mieszkańców i 10 członków personelu.

Budowa takiego zamku budzi spore kontrowersje. Nie tylko wśród mieszkańców i ekologów, ale także wśród rządzących.

Ministerstwo Środowiska zażądało wyjaśnień od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Potwierdza nam to rzecznik RDOŚ w Poznaniu, Łukasz Dąbkowski, który podkreśla że do ministerstwa także trafiały pytania o tę inwestycję.

- W niniejszej sprawie otrzymaliśmy wniosek o wydanie decyzji określającej warunki prowadzenia robót na terenach cennych przyrodniczo i w ramach tego postępowania zbadaliśmy także kwestię kwalifikacji do uzyskania decyzji środowiskowej. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (a więc dla których taka decyzja jest wymagana) zalicza się zabudowę mieszkaniową wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą objętą ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 2 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody. Z przedłożonej dokumentacji wynikało, że powierzchnia zabudowy będzie mniejsza niż 2 ha, co przesądziło o braku kwalifikacji do uzyskania decyzji środowiskowej - mówi Dąbkowski.

- W związku z tym jedyną prawną możliwością zbadania oddziaływania inwestycji na obszar cenny przyrodniczo było nałożenie na wnioskodawcę konieczności przedłożenia do RDOŚ karty informacyjnej przedsięwzięcia i raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 - tłumaczy.

Chociaż obszar na którym obiekt powstaje położony jest w sercu Puszczy Noteckiej, z raportu oddziaływania na środowisko wynika, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływała na obszar Natura 2000.

- Po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 w kwietniu 2015 roku wydano postanowienie uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia, a następnie, w maju tego samego roku decyzję określającą warunki prowadzenia robót na terenach cennych przyrodniczo - wyjaśnia Łukasz Dąbkowski.

Niecałe 50 km od Poznania na środku stawu powstaje ogromna tajemnicza budowla. Las, który ją otacza, został ogrodzony wysokim płotem z drutem kolczastym.Czytaj dalej i zobacz kolejne zdjęcia. Kliknij tutaj --->

Stobnica: Zagadkowa budowla pod Poznaniem. W środku lasu pow...

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stobnica: Sprawą budowy zamku w Puszczy Noteckiej zainteresowało się Ministerstwo Środowiska - Głos Wielkopolski

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bbb
Kto wpieprza 50 milionów cegieł do lasu żeby uprać pieniądze? Zejdź na ziemię.
E
Ekolog
Pan Dąbkowski mówi że inwestycja powinna być do 2 h - co jest bzdurą- jest to teren chroniony więc inwestycja o pow powyżej 0,5 ha (jako zawsze znaczącoco oddziałujące przedsięwizięcie) idzie przez Rdoś - więc taka decyzja idzie przez nichę, kpina i żart, Plan miejscowy tez musiał być wczesniej uzgodniony przez rdoś....wał aż miło
g
gosc
Jak to miło czytać, że ludzie bogaci nie uciekają z tego kaczystanu i nie zostawiają nas z tą hołota
sam na sam. Im tacy ludzie wadzą w tworzeniu kaczystanu prawdziwego.
P
Poznaniak
Mnie interesuje jak długo trwała procedura wydawania zezwoleń wszelakich? W powiecie Poznańskim 2 lata trwa załatwienie takich dla prostego wake parku. Na terenach nie objętych ochroną. Prawdą jest ze w Obornikach bardzo sprawnie załatwia się wszelakie zezwolenia na budowę. Po prostu chyba im zależy na inwestycjach i nie oczekują że dostaną w łapę. Są przychylni. Jednak RDOŚ szubko się uwinął?
P
Pelagia
Jak wybudują, to pojawi się juz ustalony kupiec, np. jakiś fundusz, który wypierze kasę jakiemuś "kołowrotkowi watowskiemu".
j
jb
oczywiście, że PRZEWAŁ !!! Polski ALCATRAZ?
B
BZM
Temat bulwersujący, ale ogórkowy, bo budowlę widać było na mapach satelitarnych już dwa lata temu. A jeszcze wcześniej pojawiło się spore jezioro, czyli z dziesięć lat temu zaczęto spiętrzać rzeczkę. Określenia "serce puszczy" i "centrum puszczy" jest jednak typowym zabiegiem na wywołanie większej sensacji, bo wystarczy spojrzeć na mapy. Jest to skraj Puszczy Noteckiej, wielkiego lasu gospodarczego, od kilku lat systematycznie i szybko wycinanego. Najwyżej kilometr od szosy.
j
jaśnie pan profesur
Krynica mądrości, źródło wiedzy i wielki obrońca żyjątek pan Tryjanowski chętnie klepnie każdą ciekawą inwestycję w atrakcyjnym przyrodniczo miejscu. Wystarczy przygotować odpowiednie smarowidło.
k
kornik drukarz
Jakiś "Uniwersytetu" Przyrodniczego, który bronił kornika w Puszczy Białowieskiej, tutaj klepnął papier o nieszkodliwości owej inwestycji. Czy dostanie w nagrodę etat burdeltaty?
G
Gość
Dom publiczny.
Z
Zaciekawiony
Podano w artykule ilość 97 osób ( mieszkańców) plus 10 obsługi...w dokumencie RDOŚ podane są takie dane ( w jednym z alternatywnych sposobów zabudowy działki ) 1880 osób o 180 obsługi... Jako wersję realizacyjną (czyli proponowany sposób zabudowy działki) opisuje 97 osób i 10 metrów obsługi. Proszę Państwa - wyspa ma 200 metró długości, a budynki mają mieć 14 kondygnacji nadziemnych...pytanie chyba zbęde - jak chcą 97 osób rozmieścić na tak wielkiej wyspie na 15 kondygnacjach, skoro nawet oczyszczalnia ścieków na wyspie jest projektowana na 1750-2000 osób (Bioclar B120 firmy ecoplast). Jak dla mnie to wygląda tak - hotel będzie tam plus usługi, plus 97 osób mogących mieszkać na stałe. Tyle w temacie. Żeby znaleźć raport wpisać trzeba do sieci Stobnica RDOŚ - 7 albo 8 link od góry to link do pliku PDF z raportem. Pozdro
Wróć na i.pl Portal i.pl