Kobieta została zatrzymana podczas kontroli grupy osób, które przyleciały z Kijowa do Wrocławia. Funkcjonariusze Straży Granicznej, skanując kod QR certyfikatu szczepień Ukrainki, odkryli, że zamieszczone tam dane są inne niż te, które widnieją w jej paszporcie. Kontrola miała miejsce zaraz po przylocie samolotu na terenie lotniska, jeszcze zanim osoby oficjalnie przekroczyły polską granicę.
"Kobiecie zarzucono posługiwanie się sfałszowanym dokumentem. Z uwagi na posiadanie karty pobytu została zatrzymana. Jednocześnie musiała przejść test na koronawirusa, który okazał się negatywny" - mówi nam mjr Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Pasażerka przyznała się do podrobienia paszportu covidowego. Dobrowolnie poddała się karze, którą wyznaczył jej prokurator - rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
Kara jest dotkliwa, bo sytuacja jest poważna
Jak informuje Straż Graniczna, na lotnisku sprawdzane są certyfikaty szczepień na Covid-19 u wszystkich osób spoza Unii Europejskiej. W przypadku obywateli krajów należących do UE kontrole odbywają się wyrywkowo.
"To drugi taki przypadek w tym roku, ale nie możemy go lekceważyć. To podrobiony dokument i może się nim posługiwać zarówno osoba zdrowa, jak i chora. W Łodzi cudzoziemiec, który używał podrobionego certyfikatu, był zarażony Covid-19. Chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo" - tłumaczy mjr Joanna Konieczniak.
Kontrole Straży Granicznej, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, mają trwać do 30 września. Funkcjonariusze spodziewają się jednak, że termin ten zostanie przedłużony.
Czym jest paszport covidowy?
Unijny certyfikat szczepień przeciwko Covid-19 jest elektronicznym zaświadczeniem, które ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa. Ma on postać kodu QR z unikalnym identyfikatorem. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym stwierdzenie, czy podróżny stwarza zagrożenie epidemiczne czy nie. Paszport covidowy jest ważny we wszystkich krajach UE. Można go pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Otrzymują go osoby, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19, mają status ozdrowieńca (180 dni od pozytywnego testu) albo przed wylotem wykonały test na Covid-19.
- Wirusolog: Grypa powróci! Czy we wrocławskich aptekach dostępne są szczepionki?
- Mieszkam przy ul. 100 Lat Praw Wyborczych Kobiet! Oczekujące nazwy wrocławskich ulic
- Klasyki wrocławskiego i dolnośląskiego internetu. Te filmiki zna cała Polska [ZOBACZ]
- Przebudowa torowiska tramwajowego do Leśnicy. MPK planuje remont i zamawia projekt
- Prawy pas zablokowany, lewy pusty. We Wrocławiu nie umiemy jeździć na suwak? [FILM]
- O włos od tragedii! Ludzie ryzykują życie, żeby zdążyć przez pociągiem [ZOBACZ FILM]
- Oława: ciężarówka przewróciła się i uszkodziła kamienicę. Utrudnienia w ruchu
- Strzelanina we Wrocławiu. Obława i policyjny pościg! [ZOBACZCIE FILM]
- Ciekawe i nietypowe muzea we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Co można tam zobaczyć?
- Najbardziej oryginalne imiona męskie nadawane dzieciom we Wrocławiu w tym roku
- Czas na winobranie! Oto najciekawsze winnice na Dolnym Śląsku
