Świat sztuki wiele zawdzięcza kobietom. Oto największe mistrzynie malarstwa i rzeźby

Rachel Campbell-Johnson
Wszystko zaczęło się od Arystotelesa. To on jako pierwszy głosił, że kobiety biologicznie nie są zdolne do jakiejkolwiek twórczej działalności. Opinia ciągnie się przez tysiąclecia. Warto ponownie zastanowić się nad tą kwestią.Tak jak autorzy dokumentu, którego emisję rozpoczęła niedawno telewizja BBC "The Story of Women and Art" (Kobiety i sztuka). Albo jak autorzy otwartej w londyńskim Towarzystwie Sztuk Pięknych wystawy "Annie Kevans: Women and the History of Art" (Annie Kevans. Kobiety i historia sztuki). Można tam obejrzeć 30 portretów autorstwa tej współczesnej malarki. Przedstawiają one zapomniane lub pomijane w dziejach artystki.Osiągały sukcesy, ale patriarchalna historia sztuki usunęła je na boczny tor.Przez wieki tyko mężczyźni dysponowali odpowiednimi dla zdobywania zamówień pieniędzmi i koneksjami. Swoboda podróżowania pomagała im poszerzać horyzonty. Wykształcenie przygotowywało do tworzenia teorii i ustalenia dróg rozwoju kultury. Mężczyźni kierowali wszystkim - od szkół, gdzie uczniowie zdobywali i szlifowali umiejętności, do cechów, które nadawały terminatorom status rzemieślnika.Kobiety - ograniczane konwencją społeczną - skazano w większości na odgrywanie ról poślednich. Nawet wspierane przez wykształconych ojców, przyjaciół artystów czy bardziej oświecone akademie nigdy nie osiągnęły równego statusu. Parytet w owych czasach okazywał się mrzonką. Podajmy przykład XVIII wieku. Malarzy oceniano wtedy w znacznej mierze po tym, jak potrafią przedstawić ludzką sylwetkę. Jednak namalowanie przez malarkę nagiego mężczyzny pozostawało ścisłym tabu. Między innymi dlatego wybitne artystki w historii nie są dzisiaj tak znane jak męscy mistrzowie pędzla czy rzeźbiarskiego dłuta. Dzisiejszy świat sztuki na szczęście docenia talent i dzieła wszystkich kobiet, które udanie parają się sztuką.Poznajmy listę dziesięciu najwybitniejszych artystek w dziejach.
Wszystko zaczęło się od Arystotelesa. To on jako pierwszy głosił, że kobiety biologicznie nie są zdolne do jakiejkolwiek twórczej działalności. Opinia ciągnie się przez tysiąclecia. Warto ponownie zastanowić się nad tą kwestią.Tak jak autorzy dokumentu, którego emisję rozpoczęła niedawno telewizja BBC "The Story of Women and Art" (Kobiety i sztuka). Albo jak autorzy otwartej w londyńskim Towarzystwie Sztuk Pięknych wystawy "Annie Kevans: Women and the History of Art" (Annie Kevans. Kobiety i historia sztuki). Można tam obejrzeć 30 portretów autorstwa tej współczesnej malarki. Przedstawiają one zapomniane lub pomijane w dziejach artystki.Osiągały sukcesy, ale patriarchalna historia sztuki usunęła je na boczny tor.Przez wieki tyko mężczyźni dysponowali odpowiednimi dla zdobywania zamówień pieniędzmi i koneksjami. Swoboda podróżowania pomagała im poszerzać horyzonty. Wykształcenie przygotowywało do tworzenia teorii i ustalenia dróg rozwoju kultury. Mężczyźni kierowali wszystkim - od szkół, gdzie uczniowie zdobywali i szlifowali umiejętności, do cechów, które nadawały terminatorom status rzemieślnika.Kobiety - ograniczane konwencją społeczną - skazano w większości na odgrywanie ról poślednich. Nawet wspierane przez wykształconych ojców, przyjaciół artystów czy bardziej oświecone akademie nigdy nie osiągnęły równego statusu. Parytet w owych czasach okazywał się mrzonką. Podajmy przykład XVIII wieku. Malarzy oceniano wtedy w znacznej mierze po tym, jak potrafią przedstawić ludzką sylwetkę. Jednak namalowanie przez malarkę nagiego mężczyzny pozostawało ścisłym tabu. Między innymi dlatego wybitne artystki w historii nie są dzisiaj tak znane jak męscy mistrzowie pędzla czy rzeźbiarskiego dłuta. Dzisiejszy świat sztuki na szczęście docenia talent i dzieła wszystkich kobiet, które udanie parają się sztuką.Poznajmy listę dziesięciu najwybitniejszych artystek w dziejach. Sting/CC BY-SA 2.5
Wszyscy znamy wielkich, światowych mistrzów malarstwa i rzeźby. A mistrzynie? Rachel Campbell-Johnstonz "The Times" przedstawia sylwetki dziesięciu najbardziej inspirujących artystek w dziejach ludzkości.
Wróć na i.pl Portal i.pl